Loni v Kolíně nad Rýnem slovenský tým porazil jenom Itálii (po prodloužení) a tak tak že ostudně nesestoupil do nižší divize. Naši východní sousedé ale na startu šampionátu v Dánsku věří, že se blýská na lepší časy.

„Máme teď silnější tým než na olympiádě v Koreji,“ věří generální manažer slovenského týmu Miroslav Šatan. Přesvědčit se o tom mají i Češi, kteří se s tradičním rivalem utkají v sobotu večer v Kodani.

Slovenský hokej šel po léta z jedné krize do druhé. Svazovým vedením zmítaly spory, většina předních hráčů (hlavně ti z NHL) bojkotovala reprezentaci, místní extraliga bojovala s odlivem talentů i nedostatkem financí.

SPORY JSOU PRÝ MINULOST

Loňský debakl na MS jen podtrhly následné výroky tehdejšího reprezentačního trenéra Zdeno Cígera, podle něhož tým neměl k dispozici ani dostatečný počet bruslí či hokejek.

Cígera pak nahradil kanadský odborník Craig Ramsey, manažerské pozice se ujal Šatan a s nimi měla začít nová éra. Dlouhodobý cíl? Vrátit slovenský hokej do širší světové špičky.

„Výsledky už se dostavují. Craig Ramsey k nám přicházel s tím, že bude vychovávat svoje následovníky. Často mluví o tom, že buduje základy nového systému,“ řekl pro Šport.sk šéf slovenského hokeje Martin Kohút.

TŘI POSILY ZE ZÁMOŘÍ

Podle Kohúta se věci pohnuly kupředu. „V národním týmu už je atmosféra, jakou jsme chtěli vybudovat. Přáli jsme si, aby byl o reprezentaci znovu zájem, a právě to vidíme. Slovenští hokejisté chtějí opět reprezentovat svou zemi,“ myslí si Kohút.

Otázka je, zda se to projeví i na ledě. V Ramseyho výběru je celkem dvanáct borců z české extraligy a také tři posily z NHL: obránce Andreje Sekeru a Christiána Jaroše a útočníka Tomáše Jurča.

Celkem pět hráčů ze současného mužstva bylo na skandinávském MS v roce 2012, kde Slováci vybojovali senzační stříbro. Od té doby fanoušci zpod Tater moc radosti nezažili. Změní se to letos?