„Hokej se jako celý svět globalizuje, takže myslím, že by mu to jen pomohlo. Ať chceme nebo ne, ve spoustě věcí dochází k určité emancipaci a ženy už mají v hokeji svou pozici,“ říká olympijský vítěz z Nagana, dvojnásobný mistr světa a do nedávna manažer ženské reprezentace.

PŘILÁKAT DIVÁKY

Moravec během čtyř let u týmu dobře poznal poměry v ženském hokeji. Nepochybuje, že právě hokejistkám by šampionát po boku mužských kolegů přišel výrazně k duhu.

„Ano, především by to zvedlo kredit ženského hokeje, ale myslím si, že by to také přineslo synergický efekt a posunulo to celý hokej. Změnilo by to i náhled celého světa na něj. A jestli o tom IIHF přemýšlí, tak věřím, že by to bylo dobré,“ má jasno Moravec.

Podobně mluví také česká brankářská jednička Klára Peslarová. „Myslím si, že by to k hokeji přilákalo mnoho diváků,“ přikyvuje. „Přece jen v Česku o ženském hokeji moc lidí neví a nezajímá se o něj. Ze zvědavosti by přišli,“ dodává.

TĚŽKÉ ZAČÁTKY

„Důležité však je, aby veškerá snaha nezůstala jen na nejvyšší úrovni, ale aby to šlo i mezi děti a vycházelo z nejnižších vrstev, zejména tedy ze škol,“ přemýšlí Moravec.

Bývalý skvělý útočník byl u toho, když se hokejistky postupně začaly dostávat do povědomí veřejnosti. Nebylo to snadné.

„Spolu s Jirkou Vozákem, Petrem Tejralem, Martinem Loukotem a dalšími lidmi a za podpory svazu jsme tomu, myslím, hodně pomohli. Vždyť si vezměte, že jsme byli i na ČT1, což je u nás číslo jedna ve zpravodajství. Když jsme hráli ve Švýcarsku kvalifikaci o olympiádu, spousta lidí se nás ptala, jestli vyhrajeme, jestli postoupíme. To je obrovský kredit a věřím, že tím to ještě nekončí,“ dodává Moravec.

ŠVÉDSKÝ VZOR

Zajímavý recept nabízí také Klára Peslarová. „Třeba ve Švédsku hrají ženy, a když si na ně koupíte lístek, máte ho i vzápětí na muže, kteří hrají po nich. To také není špatné,“ myslí si.

Tak nebo tak, zatím nejsou zprávy, že by se Mezinárodní hokejová federace k podobnému kroku chystala. Za zamyšlení to ale určitě stojí.