Hodně překvapivé obsazení mělo finále MS. Účast obhájců titulu ze Švédska se očekávala, ale postup Švýcarska až do boje o zlato byl prvořadou senzací. A nechybělo moc a reprezentanti alpské země mohli slavit historický triumf. I stříbro je ale pro Švýcary úspěch - vždyť vyřadili Kanadu i Finsko.  

Švédský favorit byl celý zápas aktivnější, o čemž svědčí i poměr střel 37:27. Švýcarští horalé ovšem houževnatě bránili, navíc i oni dokázali nebezpečně zahrozit.

Americký hokejista Chris Kreider slaví jeden ze svých dvou gólů v zápase o bronz proti Kanadě.
Američané ovládli souboj zámořských gigantů a slaví bronz. Kanada je bez medaile

Ukázal to v 17. minutě Nino Niederreiter, který po průniku Romana Josiho doklepl puk do švédské branky. Už za minutu ale bylo srovnáno, když se přesným švihem z prostoru mezi kruhy prosadil Gustav Nyquist.

Ten samý hráč ale šel v úvodu druhé třetiny na trestnou lavici a Švýcaři jeho faul potrestali. V přesilovce se trefil Timo Meier.

Tentokrát trvalo Skandinávcům jedenáct minut, než opět srovnali skóre. Vyrovnávací trefa padla opět v přesilové hře a postaral se o ní Mika Zibanejad.

TUTOVKY V PRODLOUŽENÍ, ŠVÉDSKÁ RADOST NA KONCI

Třetí třetina už byla opatrnější, Švédové měli přesto několik šancí, jak jít do vedení. Švýcarská obrana s výborným brankářem Leonardem Genonim ale byla proti.

Šlo se tak do dvacetiminutového prodloužení. Sil valem ubývalo, přesto měly oba týmy ohromné šance rozhodnout.

Čtyři minuty před koncem prodloužení měl stoprocentní tutovku Kevin Fiala, ale vychytal ho švédský gólman Anders Nilsson. A jeho krajan Adam Larsson pár sekund před sirénou trefil tyčku.

Daniel Alfredsson během uvedení do síně slávy Mezinárodní hokejové federace
Švédská legenda Alfredsson: Vůdcovství se musíte naučit

Nabitou kodaňskou aréna tedy čekaly samostatné nájezdy. Švýcaři šli hned v první sérii do vedení, pak už ale na Nilssona nevyzráli. Za Švédy se trefili Oliver Ekman-Larsson a Filip Forsberg a po roce mohla znovu propuknout žlutomodrá radost. 

Švédsko - Švýcarsko 3:2  po samostatných nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 18. Nyquist (Ekholm), 35. Zibanejad (Ekman-Larsson) - 17. Niederreiter (Josi, Fiala), 24. Meier (Corvi, Josi). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Gouin - Vanoosten (oba Kan.), Lazarev (Rus.).

Švédsko: Nilsson - A. Larsson, Ekman-Larsson, Klingberg, Lindholm, Wikstrand, Ekholm - Rakell, Zibanejad, Janmark - Nyquist, Backlund, Hörnqvist - Arvidsson, Kempe, Forsberg - Pääjärvi, J. Larsson, De La Rose - Everberg. Trenér: Rikard Grönborg.

Švýcarsko: Genoni - Diaz, Josi, Untersander, Kukan, Fora, Müller, Frick - Niederreiter, Corvi, Fiala - Andrighetto, Vermin, Meier - Moser, Haas, Hofmann - Rod, Schäppi, Scherwey. Trenér: Patrick Fischer.

Dobrovolnice Vlasta Dvořáková (vpravo dole) si užila mimo jiné setkání se známým fanouškem Fantomasem.
Příběh dobrovolnice: Hokejistka, která se starala o hráče