Předchozí
1 z 2
Další

Právě posledně jmenovaný zavzpomínal na svou kariéru a promluvil o situaci v NHL či dalších velkých hokejových osobnostech Jaromíru Jágrovi a Mariánu Hossovi.

Máte za sebou spoustu úspěchů, ale zlato ze světového šampionátu vám chybí. Mrzí vás to hodně? 

Bavili jsme se tady s Jere Lehtinenem, porazil mě ve finále v roce 1995. Bylo to první zlato pro Finy. Byli jsme blízko také v roce 2004 v Praze. Chtěl jsem získat zlato na mistrovství, takže jsem jel ještě v roce 2012, bohužel to také nevyšlo. I tak jsem si vždy užil účast na turnaji, pro moji kariéru to znamenalo hodně.

Švýcarští hokejisté v semifinále porazili favorizovanou Kanadu
Švýcarský zázrak skolil Kanadu. Bitva o bronz nabídne střet titánů

Co je pro vás největším momentem kariéry? 

První šampionát v roce 1995, který se hrál ve Stockholmu. Když jsem vyrůstal, byl můj sen reprezentovat Švédsko. Tento turnaj mi hodně pomohl do NHL a k takové kariéře, jakou jsem měl. 

Jak se vám líbí současný švédský tým? Věříte mu ve finále?

Švýcaři dnes nemají co ztratit, takže Švédi musí hrát dobře hned od začátku, vlétnout na ně. Pokud dají zápas do rukou soupeře, bude to těžké. Jinak je zábava se na ně dívat. Mají mladý energický tým, hrají atraktivní hokej. 

Překvapil vás nějaký tým na letošním šampionátu? 

Samozřejmě Švýcaři, ale taky Dánové. Byli velmi blízko k postupu. Musí pro ně být velké povzbuzení hrát domácí šampionát a předvádět takové výkony. Porazili Finsko a odehráli další výborná utkání. Bylo opravdu působivé je sledovat. 

Royal Arena v Kodani
Belgie, Polsko, Slovinsko. Kde všude se hrál hokejový šampionát?

Ještě loni jste působil jako poradce v Ottawě. Čemu se nyní věnujete a co máte v plánu?

Vzal jsem si rok volna, což je fajn, ale už mi chybí ta soutěživost. Část mě se asi vždy chtěla zapojit do mládežníckého hokeje. Je jedno, jestli jako kouč nebo jen výpomoc. Dokud budou hrát moje děti, tak zůstanu zapojený do hokeje v tomto směru. 

Kousal jste těžce letošní špatnou sezonu Senators? 

Po loňském úspěšném ročníku to určitě bylo zklamání. Myslím však, že se vrátí silnější. Rozeberou si, kde udělali chybu, a snad také zůstanou příští rok zdraví. 

Máte informace, jestli bude v Ottawě pokračovat váš krajan a současný kapitán Erik Karlsson? 

Mně řekl, že by chtěl zůstat, ale není to vše v jeho rukou. 

Švédská radost po vstřeleném gólu
Švédská vichřice zničila Američany. Kane, kde jsi byl?

Co říkáte na neuvěřitelnou jízdu nováčka z Vegas? 

Jsou úžasní. I přes pravidla rozšiřovacího draftu poskládali velmi dobrý tým a fantastickou práci odvedl trenér Gallant. Z hráčů, kteří spolu nikdy nehráli, dokázal udělat opravdový tým. Zároveň nalezli určité poslání po té tragédii ve Vegas, hnalo je to dopředu. Je to úžasné. Jsou na dobré cestě do finále Stanley Cupu. 

O pár měsíců starší Jaromír Jágr se chystá na další sezonu. Dokážete si představit, že byste také ještě hrál? 

Byl jsem vždy soutěživý, miloval jsem hokej, ale měl jsem problémy se zády, které mě donutily skončit. Jinak bych rád přidal nějaký rok. Asi ne tolik jako Jaromír, on je výjimečný. (usmívá se) Nemůžu si ale na nic stěžovat. Jsem rád, že jsem mohl hrát do svých čtyřiceti. 

Konec naopak ohlásil váš bývalý spoluhráč Marián Hossa. Jak na něj vzpomínáte? 

Byl to výborný hráč, můj dobrý kamarád. Vím, že se zkoušel vrátit na led. Asi se rozmyslel, že nastal čas se posunout a ukončit to. Určitě zůstane v hokeji. Je to pracant a velký šampion, má skvělý charakter. 

Český hokejový tým na MS v Dánsku
Talenti v české reprezentaci potěšili, přístup nikoli

Jak jste se vy vyrovnával s koncem? Bylo těžké zvykat si na nový život? 

Ze začátku je to úžasné. Už před sebou nemáte tréninkový kemp, můžete jít posedět s přáteli, kdy chcete a na jak dlouho chcete. Máte spoustu volna a můžete dělat věci, na které nebyl čas při hraní. Během kariéry máte zaběhnutou rutinu a ta se najednou rozpadne. Manželka měla taky nějakou rutinu, takže jsme se museli nějak srovnat, ale je to zábava. 

Proslul jste jako vynikající vůdce, v Ottawě jste byl dlouhou dobu kapitán. Měl jste vůdčí schopnosti vrozené?

Nebyl jsem vždy takový, musíte se to naučit. Jsem ale extrémně soutěživý, takže s pracovní morálkou a nějakou přirozenou vedoucí úlohou jsem neměl problém. Druhá část této úlohy spočívá v tom, že komunikujete s trenéry a manažery, vystupujete v médiích jako tvář organizace. To jsem se musel všechno naučit a postupně se zlepšoval. A důležité bylo, že jsem tvrdě pracoval každý den. To je cesta, jak ostatní přesvědčit, že vás budou následovat. 

Přílet hokejistů z MS v Dánsku.
Hokejisté se vrátili z MS. Jandač děkoval Plekancovi: Je to srdcař