Pak se ale Švýcarsko ze širší evropské špičky nadlouho poroučelo. Po léta paběrkovalo v nižších divizích, i to už je však minulost. Dnes si Švýcaři věří na každého a favority umí jaksepatří prohnat. Ostatně své o tom víc než dobře vědí i čeští hokejisté…

Doba se zkrátka mění. Zatímco Češi jsou od včerejška z Dánska doma, Švýcaři ve čtvrtfinále senzačně vyřadili Finy a dnes vyzvou v boji o postup do finále Kanadu. Zopakují památné stříbro z MS v roce 2013?

Hokejisté Švýcarska se radují z gólu.
Vítěz skupiny je ze hry. Finy vyřadili Švýcaři, Švédové postupují

„Pořád ještě nemáme dost. Leží před námi dlouhá cesta,“ hlásil útočník Sven Andrighetto po výhře 3:2 nad Finy. Švýcaři přitom čtvrtfinále nezačali dobře, o první pauze jim ale trenér Patrick Fischer řekl: „Chcete se v sobotu v televizi dívat na zápas Finska s Kanadou? Jestli ano, hrajte takhle dál.“

Hráči si sáhli do svědomí, zápas otočili a do role televizních diváků odsoudili rozčarované Finy. A dnes hodlají se stejnou nezdolností a obětavostí vyrukovat i na kanadské hvězdy.

Zatímco v únoru na olympiádě Fischerův výběr zklamal až 10. místem, do Dánska trenér přivezl tým, považovaný za nejtalentovanější v historii švýcarského hokeje. Postup mezi elitní kvarteto to dokázal.

„Patricku, na tohle mužstvo můžeš být hrdý. Zkoušeli jsme všechno možné, ale nestačilo to,“ řekl Fischerovi finský kouč Lauri Marjamäki. Bude to stačit také na sebejistou Kanadu?

Hokejisté Kanady se radují z gólu proti Rusku.
Rusové budou bez medaile. Po roce je opět srazil Kanaďan O´Reilly