Klíčový duel na šampionátu Jandačovi svěřenci nezvládli i kvůli tomu, že nedokázali uhlídat hvězdného Patricka Kanea. Zatímco formace Krejčího s Pastrňákem se dočkala speciálního zacházení z americké strany, elitní útočník na druhé straně neměl svého strážce.

„Nedokázali jsme ho pokrýt tak jako soupeř naši elitní lajnu. Sám vstřelil dva góly a rozhodl zápas tím, že přehrál naše obránce,“ myslí si bývalý útočník a současný generální manažer Zlína Martin Hosták.

Rozpačité úvody

Problémem byla také nezvládnutá první třetina důležitého střetnutí. Češi museli dohánět dvoubrankové manko. „Mám pocit, že hráči až moc chtěli, svazovala je tréma a nešly jim nohy,“ říká bývalý reprezentační trenér Vladimír Vůjtek.

Švýcarští hokejisté po vítězném čtvrtfinále s Finskem
Švýcaři ještě nemají dost. Zbrojí na Kanadu

„Nemyslím, že bychom hráli špatně, ale Američané byli výborní. Intenzivněji bruslili, napadali nás, nedovolili nám rozehrát,“ podotýká Hosták.

Parta kolem Romana Červenky předvedla, co ji zdobilo už v základních skupinách, tedy velká bojovnost. „Začátky nám sice nevycházely, ale jinak jsme hráli dobře. Výkon proti Rusku a dvě třetiny proti Švédsku byly výborné,“ prozrazuje pozitivní dojmy Vůjtek.

Velkým tématem samozřejmě bylo také zabudování mladíků do letošního týmu. „Líbilo se mi, že je trenéři zapojili. Kluci se rozhodně neztratili. Nečas byl výborný, Chytil hrál taky dobře. Jde o to, aby tito hráči dostali šanci, nasbírali zkušenosti a v příštích letech mohou být tahouny,“ povídá Hosták.

Zklamaní čeští hokejisté po prohraném čtvrtfinále s USA.
Bojovnost nestačila, přišel další krach. Jandač by nic neměnil

Pozitivní hodnocení si čerstvá krev v národním týmu vysloužila také od Jiřího Vykoukala, který však vnímá i jednu slabinu. „Sice zahráli dobře, ale úspěch neudělali. Stejně to letos dopadlo s dvacítkou a osmnáctkou. Dokud se nebudou vozit úspěchy z těchto kategorií, budeme muset čekat, až se ti kluci obouchají někde v zahraničí a potom pomůžou i na mistrovství světa dospělých,“ vysvětluje bývalý obránce Sparty, který slavil dva tituly mistra světa.

Ujel nám vlak?

Současnému trenérovi prvoligového Prostějova se zároveň nelíbí způsob hodnocení čtvrtfinálového výpadku. „Vždycky si řekneme, že se nemáme za co stydět a že jdeme dopředu. Je ale potřeba se podívat, jak se posouvají ostatní země, a jestli je naše rychlost posunu dostačující,“ zamýšlí se Vykoukal.

Na problematické hodnocení čtvrtfinálových ne- úspěchů naráží také Josef Marha. „Už několik let jsme neudělali medaili, ale my to přijímáme. Patříme mezi šestku nejlepších týmů, a to nám stačí. Je nám jedno, že jsme šestí, jsme s tím smíření, což je zásadní problém,“ nebere si servítky bývalý útočník se zkušenostmi z NHL a Švýcarska.

Jak na tom tedy český hokej v současnosti je? „Ujel nám vlak, už pár let jsme na ústupu ze světového hokeje a snažíme se to dohánět. Bude nějaký čas trvat, než nám dozraje nová generace a budeme mít několik hráčů ve světové špičce,“ dodává Vůjtek.

Přílet hokejistů z MS v Dánsku.
Hokejisté se vrátili z MS. Jandač děkoval Plekancovi: Je to srdcař