„Můžeme hrdě říct, že máme nejlepšího gólmana,“ vykládal po úterní výhře s Dánskem 1:0 Ronalds Keninš, naposledy forvard švýcarského mistra z Curychu. „Předvedl úžasný výkon. Byl pozorný, trpělivý, neskutečně nás podržel. Můžeme se na něj spolehnout. Když uděláme chybu, je tady, aby nás zachránil,“ chválila svého gólmana nová posila švýcarského Lausanne.

Sám „božský“ Elvis se prý ale necítil komfortně. „Protože na mě nešlo tolik střel, raději jsem v zápřahu. Bylo to stejně náročné jako proti Koreji. Ve třetí třetině šlo Dánsko na krev, ale kluci skvěle bránili a pokrývali prostory před brankou,“ vracel komplimenty spoluhráčům rodák z Rigy, který se však jako malý odstěhoval do Švýcarska a hokej se naučil už v Luganu.

Dominik Kubalík (vlevo) a David Pastrňák na tréninku české hokejové reprezentace.
Experti chválí posily z NHL. Červenkovi na MS věří i přes nulu

Čtyřiadvacetiletého gólmana v roce 2014 draftoval Columbus, přesto zůstal doma. „Udělal dobře, že ještě zůstal. Chytá velmi solidně, přenáší svůj klid na tým. Umí se vyvarovat tlaku, je soustředěný na svůj výkon a zápas,“ charakterizoval Merzlikinse pro Network One Sport Omar Meshale jeden z evropských skautů Blue Jackets, někdejší finský útočník Jarkko Ruutu.

Loni dovedl svůj mateřský klub do semifinále a letos až do finále švýcarské soutěže, kde Lugano podlehlo Curychu. „Pokud postoupí tým do finále, jeho brankář musí být nutně skvělý brankář,“ reagoval na adresu lotyšského gólmana Ruttu.

Na další fotografie Elvise Merzlikinse v rock'n'rollovém obleku se můžete podívat ZDE

Výtečnou formu z vyřazovacích bojů si přivezl i na mistrovství světa do Dánska, kde patří s průměrem 1,19 branky na zápas a 94,87 procentuální úspěšností mezi nejlepší trio gólmanů. „Nejsem nervózní, už jsem dospělý, abych se s tím vyrovnal. To až možná ve finále, když se tam dostaneme,“ usmíval se Merzlikins po skalpu Dánska.

Kanadské hvězdy Connor McDavid (vlevo) a Ryan Nugent-Hopkins.
Kdo s kým ve čtvrtfinále? Šampionát nabídne bitvu gigantů mezi Kanadou a Ruskem

Hledáte spojitost se slavným „Králem Rock 'n' Rollu“ Elvisem Presleyem? Ale jistě, Merzlikinsův otec hudební legendu uctíval, proto svého syna pojmenoval po slavném americkém zpěvákovi a herci. „Když čtěte jeho křestní jméno, myslíte na rock'n'roll, vzestupy a pády. Ale Merzlikins nemá Presleyem nic společného než zábavu,“ psala ve svém článku Nicola Bergerová, novinářka listu Neue Zürcher Zeitung.

Lotyšský gólman se však díky svému jménu umí náležitě prodat. Fotografovi Cladiu Baderovi třeba zapózoval na ledě luganské arény v rock'n'rollovém obleku a s brankářskou holí v ruce, se kterou imituje hru na elektrickou kytaru. Prostě šoumen se vším všudy. „Elvis má tolik talentu. Má gen rockové hvězdy,“ povídal Michael Lawrence, trenér brankářů v Luganu.

„Elvis má obrovské ambice a vůli na sobě pracovat,“ dodal zase Hnat Domenichelli, dlouholetý švýcarský útočník a dnes Merzlikinsův agent. Už ve čtvrtek od 20.15 hodin se Elvis postaví úřadujícím mistrům světa ze Švédska. Bude se opět hrát rock'n'roll?

Radost švédských hokejistů v zápase s Ruskem.
Kodaňskou skupinu opanovali Švédové. Domácí na postup nedosáhli