A teď vedle zasloužilých hvězd postavme mladíka jménem Sebastian Aho. Jeho průměr na MS je 1,25 bodu na utkání. Je mu teprve dvacet let, přitom hraje už na svém třetím seniorském šampionátu a (nejen) v posledních dnech uvádí v úžas celý hokejový svět.

„Má na ledě neskutečný přehled a neobyčejnou hokejovou inteligenci. Přes své mládí čte skvěle hru, je rozený tvůrce,“ pokusil se vystihnout hlavní přednosti mladé hvězdičky trenér týmu Suomi Lauri Marjamäki.

Aho debutoval ve finské nejvyšší soutěži už v šestnácti letech. Je členem nesmírně silné generace talentů ze země tisíce jezer, která předloni získala zlato na juniorském MS.

Svými výkony si tehdy řekl o nominaci na šampionát dospělých, kde v deseti zápasech zaznamenal sedm bodů. Loni už na MS bodoval jedenáctkrát a nyní v Dánsku má po čtyřech duelech na kontě dost neuvěřitelných 12 bodů. Takhle nějak se píše hokejová historie.

„Vždycky se rychle učil,“ řekl o něm Marjamäki. Aho předloni zamířil ho NHL, kde si ho zamluvila Carolina. Za velkou louží je trochu ve stínu svého o necelý rok mladšího krajana Patrika Laineho, který sází góly za Winnipeg.

Ale zatímco Laine je čistokrevný kanonýr, Aho je komplexní tvůrce hry. Prokazuje to i na MS v Dánsku, kde jen v mači s Lotyšskem dal dva góly a přidal čtyři asistence. Se svým parťákem z Caroliny Teuvo Teräväinenem vytvořil duo, které dohromady posbíralo už 23 bodů.

Na blyštivých výkonech finských mládežníků nic nemění ani nečekaná prohra s Dánskem, která přišla ve středu po třech vysokých vítězstvích v řadě.

„Domácí do hry dali srdce a zaslouženě vyhráli,“ konstatoval Aho, jehož gól tentokrát Finům nepomohl. „Je to ale jen jeden zápas, turnaj je ještě dlouhý. My se chceme stále zlepšovat a věřím, že můžeme dokázat velké věci,“ dodal chlapík, který je na nejlepší cestě překonat Selänneho a další legendy.