Před národním týmem je nyní závěrečný test. Už dnes večer se Češi v rámci Švédských hokejových her utkají v Södertälje s domácím výběrem, o víkendu budou následovat duely s Finskem a Ruskem. Po nedělním příletu do Prahy pak reprezentační trenér Josef Jandač oznámí konečnou nominaci na šampionát.

Marodi zůstali doma

Momentálně se o účast na MS uchází víc než třicet kandidátů. Ne všichni včera odcestovali do Švédska Ondřeje Vitáska, Vojtěcha Mozíka a Davida Kašeho trápí zranění, nemoc skolila Dmitrije Jaškina a Martina Nečase. Ten bere antibiotika a možná dorazí později.

„Jsme s Martinem ve spojení. Bude záležet na tom, jak se bude cítit, aby mohl přiletět a eventuálně naskočit o víkendu,“ uvedl Jandačův asistent Jiří Kalous s tím, že by talentovaného útočníka mistrovské Komety rádi viděli v akci. „Ve druhé části sezony podával opravdu výborné výkony, takže určitě je i možnost, že by jel přímo do Dánska,“ dodal Kalous.

Ve hře je první místo

Už je jisté, že na MS nedorazí posily z NHL Jakub Voráček a Pavel Zacha (viz infoblok), z účasti na šampionátu se omluvil také Jiří Sekáč. Čerstvý vítěz Gagarinova poháru s Kazaní dohrával play-off KHL se zlomenou rukou. „Je to oslabení, ale musíme se s tím vyrovnat,“ komentoval Kalous.

S blížícím se MS se zvyšuje i kvalita reprezentačních kádrů, proto se dá čekat, že turnaj ve Švédsku bude ještě náročnější prověrkou než nedávné klání v Pardubicích. Pro český tým je tu ještě jedno lákadlo navíc poprvé od sezony 2011/2012 totiž může vyhrát celou Euro Hockey Tour. Jandačovi hoši mají v čele tabulky 14 bodů, o jeden víc než druzí Finové.

„Prioritně tvoříme tým pro mistrovství, ale kdyby se povedlo vyhrát Euro Hockey Tour, bylo by to fantastické,“ připustil Kalous. Udrží si čeští hokejisté v přípravě na MS dosavadní bezchybnou bilanci?

Voráček ani Zacha nepřiletí
Národní tým se na MS bude muset obejít bez Jakuba Voráčka, kapitána na šampionátech v letech 2015 a 2017. Nejproduktivnější Čech v NHL vzkázal, že se po sezoně cítí unavený.

„Na rovinu mi řekl, že za posledních pět sezon odehrál 450 zápasů a rád by si odpočinul,“ uvedl generální manažer české reprezentace Jiří Fischer. Z Philadelphie tak může dorazit jen obránce Radko Gudas. V aktuálním výběru jsou z hráčů NHL Radek Faksa, Dmitrij Jaškin, Martin Frk, Filipové Chytil a Chlapík a brankář David Rittich.

Do Dánska nepoletí ani útočník Pavel Zacha z New Jersey, který má menší zdravotní potíže a start na MS mu nedoporučil klub.

V noci na dnešek v zámoří skončila série Bostonu s Torontem se čtveřicí Čechů.