Ano. Z návštěv manželek a přítelkyň hráčů se stala později tradice, ovšem přijíždějí většinou až na semifinále.

„Chtěl jsem je tady až v sobotu před finále, ale Alby (kapitán Reichel) mě přesvědčil. Prý přinášejí štěstí,“ usmíval se v roce 2003 tehdejší kouč Slavomír Lener.

Hokejisté USA (v bílém) proti Finsku.
Rozhodnuto. Češi vyzvou ve čtvrtfinále Spojené státy

Buď jak buď, tradice se ujala. Na světovém šampionátu se drahé polovičky hvězdných hokejistů poprvé předvedly v Lillehammeru 1999 a bylo z toho zlato.

Psycholožka: Záleží na typu jednotlivce

Asi každý český fanoušek si přeje, aby krásné dámy dorazily letos i do Dánska, postup do semifinále by byl velkým úspěchem týmu.

Nicméně nemohou s hráči příjezdy jejich nejbližších zahýbat? Ovlivnit jejich sportovní výkony?

Tomáš Hyka (vlevo) a Martin Schumnig z Rakouska.
Hrdina utkání Tomáš Hyka: Ve čtvrtfinále bych raději Finy

Hokejisté a jejich partnerky. Podívejte se

Dobrá otázka pro psycholožku Zdeňku Sládečkovou, která pomohla řadě předních sportovců, včetně atletů Lukáše Melicha, Jakuba Vadlejcha, Petra Fridricha nebo Jana Kudlička, v jejich kariéře.

„Příjezd nejbližších může i nemusí hokejistům pomoci. Záleží na typu jednotlivce,“ myslí si odbornice. Ta samozřejmě předpokládá, že pokud si někdo někoho na akci, jakou je MS zve, tak to činí s chutí a tedy by mu měl příjezd blízkých osob pomoci.

Když se spojí energie, vznikne velká síla

Podle Sládečkové je důležité, že hokejoví reprezentanti mají silnou mentální odolnost, ve své kariéře už někam došli. Lépe se vyrovnávají se zodpovědností, stresem i zátěží. „Pro ně bude taková návštěva spíš podporou, protože jim blízcí lidé s nimi sdílejí důvěru a mají víru v jejich schopnosti,“ říká Zdeňka Sládečková.

Třešničkou na dortu je podle ní spojení energií sportovců s jejich nejbližšími a kolektivem, který vytvoří. „Může tak vzniknout velká síla.“

Bude tahle síla stačit na další velký úspěch českého národního sportu? Všichni si přejí, aby se tak stalo. Tuzemský hokej impulz rozhodně potřebuje.

Filip Chytil.
Mladík Chytil sbírá na MS zkušenosti, vzor Krejčího sledoval v dětství