Samotným hokejistům se aktuální podoba dresů vesměs zamlouvá. „Lev je ale správný symbol. Nic nevzdává, chce dokázat co nejvíc, rve se za svou šanci vyhrát a něco v životě dokázat,“ řekl na jeho adresu brankář David Rittich.

České (resp. československé) reprezentační hokejové dresy v průběhu desetiletí | Video: Deník/Michal Janko, Český hokej

„Líbí se mi některé detaily jako třeba puk v puse lva, kterého si na první pohled každý nemusí všimnout,“ přitakal mu Patrik Eliáš. Podle Martina Nečase si hokejisté na grafickou podobu z roku 2018 postupně zvyknou. „Dres je opravdu hezký,“ je přesvědčen útočník z Nového Města na Moravě.

Čtenáři Deníku však tak otevření novotám nejsou. Současná podoba dresu sice v jejich očích představuje oproti předchozím dvěma (přičemž v té z roku 1998 prožila reprezentace naganský sen) změnu k lepšímu, více hlasů však dali i modrému dresu z roku 1947. Modrou přitom už čeští hokejisté během zápasů několik desetiletí neoblékají.

Modernitou proti parazitování

Český hokej (do loňska Český svaz ledního hokeje) přišel s novým dresem u příležitosti stodesátého výročí svého založení. Během razantní proměny by velký státní znak nahrazen stylizovaným lvem. „Dosavadní situace, kdy jsme nakládali s půjčeným státním symbolem, už byla neudržitelná, protože na nás neustále parazitovaly různé subjekty,“ zdůvodnil moderní háv prezident Českého hokeje Tomáš Král.

„Hříva lva má šest cípů, což je počet hráčů jednoho týmu na ledě. Nechybí motiv puku, který má lev v tlamě. A když se podíváte na jeho oko, tvarem připomíná ostrov Štvanice, což je místo pro český hokej zcela kultovní,“ osvětlil Tadeáš Drahorád z agentury Go4Gold, která je autorem nového dresu.