V roce 2016 padlo Česko ve čtvrtfinále s Američany 1:2 po nájezdech. O rok později podlehlo Rusům 0:3 a loni znovu s USA 2:3. Čtyřletka bez bojů o medaile však nyní skončila. Národní tým se ale pořádně nadřel, potil krev, vepředu zahazoval šance, vzadu kupil chyby. Po úsporném prvním dějství, kdy v dobrých šancích selhali Chytil, Palát a na druhé straně největší hrozba v podobě padesátigólového šůtéra z NHL Draisaitla, se gólový účet otevřel ve druhé třetině.

„Tohle se nesmí stávat. Všichni vědí o Draisaitlovych schopnostech a přesto ho necháme jet samotného na gólmana,“ bědoval český bek Moravčík. Oproti minulým duelům se svěřenci Miloše Říhy museli spokojit s „komornější“ amtosférou, neboť roli sehráli překupníci lístků, kteří se podepsali pod tím, že na stadionu Ondreja Nepela zela prázdná místa.

Byla tam díra

Nicméně po opatrné, taktické první polovině utkání, kdy nikdo hlavně nechtěl udělat chybu, se rodily gólovky. Sám před gólmanem se ocitl Palát, ale jeho pokus směřující do branky vytěsnil Grubauer, který si na šampionát dovezl formu z play-off, kde pomohlo Coloradu k postupu až do druhého kola play-off NHL.

Takhle fantasticky fandíte hokejistům při MS v Bratislavě vy:

Skóre otevřel Jan Kovář, když z prakticky nemožné situace vymyslel ukrytou střelu, která prosvištěla kolem jednoho z obránců až do sítě. „Zkusil jsem naznačit a natáhnout. Ukázalo se, že tam byla díra,“ glosoval Kovář svoji trefu.

Vedení kupodivu nepřineslo klid na hokejky českých hráčů. Naopak.

Pár špatných rozehrávek a Němci měli na čepelích srovnání, leč bez gólového vyústění. Toho se ale přeci jen posléze dočkali. Český gólman Bartošák namazal Tiffelsovi, jenž vybídl ke skórování Mauera. „Vyrovnávací branku jsme si zasloužili,“ uznal Kovář. Češi si sice vytvářeli nadějné možnosti, ale chybělo lepší zakončení, střelec. Třeba Jakub Vrána. Toho ale Říha usadil pouze na tribunu. Místo něj pozici ve druhé lajně zaujal Chytil.

Rozhodl kapitán

Role se tak chopil nejpovolanější z Čechů, Jakub Voráček. Jako správný kapitán se ujal puku v brejkové situaci a na dvakrát překonal Grubauera. O sedm minut později dostal puk do jízdy Kubalík, zažehl pohon a vyslal pumelici, která se zatřepotala v levé šibenici německé branky. A bylo líp, hotovo, protože slabší chvíli si vybral i Grubauer.

Podcenil nešťastně odražený puk od zadního mantinelu, ten se došoural před polodkrytou branku, kde byl ve správnou chvíli Palát. Forvard Tampy Bay konečně zaznamenal svoji první trefu na mistrovství světa. V záhodnou chvíli.

Pětku dovršil gólem do prázdné Kovář. Česko tak v sedmi z osmi zápasů na šampionátu nastřílelo pět a víc branek a těší se na souboj s Kanadou v semifinále.

Česko – Německo 5:1 (0:0, 1:1, 4:0)

Branky a nahrávky: 34. Jan Kovář, 45. Voráček (Simon), 52. D. Kubalík (Jan Kovář, Hronek), 54. Palát (J. Kolář), 60. Jan Kovář (Moravčík) – 38. Mauer (Tiffels)

Vyloučení: 3:3.Využití: 0:0. Střely na branku: 34:22. Rozhodčí: Ohlund (SWE), TUFTS (USA) – Golyak (BLR), Nikulainen (FIN).

Česko: Bartošák (Hrubec) – D. Musil, Hronek, Moravčík, Rutta, J. Kolář, Gudas (A), D. Sklenička – Frolík (A), Simon, Voráček (C) – Jaškin, Faksa, Chytil – D. Kubalík, Jan Kovář, Gulaš – Palát, T. Zohorna, Řepík – H. Zohorna.

Německo: Grubauer (Treutle) – M. Müller (C), Holzer, Y. Seidenberg, Seider, J. Müller, Nowak, Reul – Ehliz, Draisaitl (A), Hager (A) – Plachta, Michaelis, Eisenschmid – Tiffels, Kahun, Mauer – Loibl, Noebels, Pföderl – Fauser.

Mistrovství světa v hokeji 2019.Zdroj: Deník