„Pamatuji si, že Rakousko, Itálii nebo Norsko jsme vždy poráželi těsně. Třeba až po prodloužení. I když se podle výsledku může zdát, že šlo o lehké zápasy, tak nešlo,“ má jasno asistent hlavního trenéra Robert Reichel.

Češi doposud prohráli jen zápas s Ruskem. Rudá mašina předvedla disciplinovaný výkon a vynulovala české střelce, kteří jsou přitom při velké chuti.

Nyní čeká na národní tým poslední ostrá zkouška před čtvrtfinále, kam má už jistý postup, v podobě Švýcarska. „Jsou hrozně brusliví, šikovní a rychlí. Mají pohyblivé beky a gólmani jim chytají dobře. Je to dobře sladěný mix postavený na čtyřech pětkách,“ říká na adresu dnešního soka Reichel.

Ve hře je hodně. Pro český tým především to, kolikátý skončí ve skupině. První dva celky bratislavské osmičky totiž zůstávají pro čtvrtfinále v hlavním městě Slovenska. Třetí, respektive čtvrtý se pak přesune na boj o semifinále do Košic.

Klíč pro čtvrtfinále

„Samozřejmě nikdo nechce cestovat přes celé Slovensko. My se nicméně musíme soustředit jen na nás, abychom do zápasu se Švýcary nastoupili plně koncentrovaní a utkání zvládli,“ sděluje reprezentační gólman Patrik Bartošák.

Takhle fantasticky fandíte hokejistům při MS v Bratislavě vy:

Situace ohledně konečného umístění je ale hodně zamotaná. Rozlouskne se patrně až po úterním večerním zápase Ruska se Švédskem. Rázný krok k nejhůř druhému místu mohou Češi udělat tím, že dnes porazí Švýcarsko.

Pokud za tohoto předpokladu navíc Rusové oberou Švédy alespoň o bod, je jasno. Češi skončí na druhém místě. V úvahu ale přichází i varianta, že tři korunky porazí sbornou za tři body, a když Česko současně zdolá Švýcary, tak dojde ke shodě bodů, konkrétně osmnácti, hned třech týmů. V tomhle případě rozhoduje celkové skóre. Jinak při rovnosti bodů dvou celků hraje prim vzájemný zápas.

Přesto na konečné složení čtvrtfinálových dvojic je pořád až příliš mnoho proměnných.

Doladit detaily

Ať už to dopadne jakkoliv, hlavní je, aby se výběr trenéra Miloše Říhy připravil na nejdůležitější zápas na šampionátu. Na čtvrtfinále. Tam se totiž rozhoduje o úspěchu či neúspěchu.

Česku jde zatím vše podle plánu. Zbývá už doladit pouze pár posledních detailů. Jeden otazník visí nad postem gólmana. V posledních dvou duelech naskočil Pavel Francouz a vychytal dvě nuly. Ale o slovo se hlásí i Bartošák.

Ofenziva se rovněž krystalizuje. První lajna Voráček, Simon, Frolík doslova řádí. Sedla si i třetí ve složení Kubalík, Kovář a Gulaš.

Teď už jen potvrdit formu i proti Švýcarsku, se kterým se hraje dnes od 12.15 hodin. „V první řadě se nesmíme nechat moc vylučovat jako proti Rakousku. Švýcaři nás mohou trestat,“ varuje Radek Faksa.

Mistrovství světa v hokeji 2019.Zdroj: Deník