Když Česko naposledy skórovalo v semifinále světového šampionátu, psal se rok 2012. Od té doby trvalo sucho. To spláchl v závěru Tomáš Zohorna, když korigoval kanadský pětigólový příděl. 

Finsko v semifinále porazilo Rusko 1:0.
Rusové si v semifinále vylámali zuby. Finové velebí hrdinu Lankinena

Už ve čtvrtfinále byl český výkon na pováženou, dvě třetiny haproval. Reprezentace se rozjela až ve třetí třetině, kdy nasázela čtyři branky. Mělo to být ponaučení, takhle ne, to na Kanadu stačit nebude. 

Jenže nebylo. Jakoby už samotná scenérie před úvodním buly byla předzvěstí toho, co přijde. Na tribunách zely prázdná místa, lidé se sotva trousili. Amtosféra? Prakticky žádná. Po desíti minutách byste nepoznali, že se hraje semifinále mistrovství světa. 

Až na to, že padl gól. Kanadský forvard Mark Stone se nenápadně zjevil před Patrikem Bartošákem a šikovnou tečí poslal javorové listy do vedení. 

Ani tohle neprobudilo Čechy. Chybělo nasazení, bojovnost, agresivita, forčekink a hlavně šance. Kanaďané v úsporném režimu kontrolovali vývoj. Česko potřebovalo nutně budíček. Přestávka přišla vhod.

Další kanadské trefy

Leckdo očekával ve druhém dějství úplně jiný tým. To se ale spletl. Darnellovi Nurseovi stačilo deset vteřin, objel branku a navýšil kanadské vedení. Opaření Češi zabředli ještě do horšího výkonu. Poté přišel další direkt. Po krásné kombinaci už na rozdíl tří branek zvýšil Pierre-Luc Dubois. 

Bitka českého týmu s Kanadou na MS 1997.
Když bouchnou saze. Duely mezi Čechy a Kanaďany bývají vyhrocené

Nebylo na co čekat. Hlavní kouč národního týmu Miloš Říha začal míchat sestavou. A to kompletně. Rozházel všechny útočné lajny. Jenže kýžený koktejl nenamíchal.

A takto fantasticky fandíte hokejistům při MS v Bratislavě vy:

Alespoň se začaly objevovat náznaky gólových příležitostí. V tutovce selhal Ondřej Palát a v závěru druhé třetiny selhal i Michal Řepík s Hynkem Zohornou. Nešlo to. Tohle nebyl český zápas. Vázly přesilovky, přechod do útočného pásma, nebyl klid na hokejkách. 

Bratislava 23.5.2019 - Mistrovství světa v Bratislavě - čtvrtfinále Česko Německo
Hokejová MS čeká radikální změna. Bude se hrát na užším kluzišti

Ani po druhé přestávce nepřišlo zlepšení. Naopak. Definitivu vystřelil Kanadě Kyle Turris. Pátou branku do české sítě poslal Thomas Chabot. Velký sen Česka o finále se rozplynul, zasypaly ho javorové listy.

Alespoň o čestný počin se v závěru postaral Tomáš Zohorna, který pouze mírnil kanadský příděl. 

O bronz proti sborné

Češi tak nenavázali na výkony v základní skupině šampionátu. O bronzovou medaile se poperou s Ruskem. A našlapaná sborná už jednou na turnaji Česko přejela. Ne, Ovečkin, Malkin ani Kučerov se domů bez medaile vracet nechtějí.

Kanada – Česko 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 6. Stone (Stecher), 21. Nurse (Couturier), 26. Dubois (Marchessault, Mark Stone), 47. Turris (Mantha), 53. Chabot (Henrique, D. Strome) – 54. T. Zohorna (J. Kolář). Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), Tufts (USA) – Lazarev (Rus.), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 6:3. Bez využití. Diváci: 9085.

Kanada: M. Murray – Nurse, Severson, Chabot, Stecher, Theodore, Fabbro, P. Myers – Marchessault, Dubois, Mark Stone – Cirelli, Couturier, S. Reinhart – McCann, Turris, Mantha – Henrique, D. Strome, Joseph – Jost.

Česko: Bartošák (26. Francouz) – D. Musil, Hronek, Moravčík, Gudas, Rutta, J. Kolář, Zámorský – Frolík, Simon, Voráček – Palát, Faksa, Jaškin – D. Kubalík, Jan Kovář, Gulaš – J. Vrána, T. Zohorna, Řepík – H. Zohorna.

Mistrovství světa v hokeji 2019.Zdroj: Deník

Bratislava 23.5.2019 - Mistrovství světa v Bratislavě - čtvrtfinále Česko Německo
Hokejová hudba? Vysoký jalovec má tradici desítky let, v kabině frčí Kabáti