Paralel se slavnými turnaji je letos daleko víc. Složení semifinálových dvojic odpovídá nejlepší čtyřce právě z takzvaného Turnaje století v roce 1998. Finové tehdy podlehli Rusku, avšak hrdou Kanadu po nájezdovém zklamání s Českem pak odsunuli na nepopulární čtvrtou pozici. A právě tehdy se zrodila tradice hromadného sledování hokejových zápasů a následné vítání „našich hochů“ na „Staromáku“. Hráči se vždycky těší na triumfální cestu městem.

Sledovanost v TV
Výzkumná agentura Median analyzovala data sledovanosti ze svého projektu adMeter 1000, který umožňuje měřit sledovanost nejen u televizních obrazovek doma, ale i venku, v barech, restauracích či v zaměstnání (tzv. sledovanost mimo domov), během základních skupin. A zápasy české reprezentace sledovala mimo domov v průměru třetina diváků. Čtvrtfinálové utkání sledovalo více než dva miliony diváků 15+ (podíl 49 %), což je nejvíc ze všech přenosů letošního mistrovství světa.

Ale ještě o dva roky zpět na šampionátu ve Vídni započala zlatá hokejová generace seznam úspěchů. Cesta ke zlatu s obrovskou podporou fanoušků - stejně jako teď na Slovensku - vedla ve čtvrtfinále rovněž přes Německo. Tehdy parta kolem čtyřiadvacetiletého kapitána Reichela vyhrála 6:1, ve čtvrtek tým vedený Jakubem Voráčkem dal jen o gól méně, byť to dvě třetiny byly nervy.

„Držíme palce české hokejové reprezentaci a věříme, že letos se opět po letech utkáme o zlato. Všichni fanoušci se navíc mohou těšit na případné pořádání projekce semifinálového a finálového utkání mistrovství světa na Staroměstském náměstí,“ vyhlásil pražský magistrát na oficiální facebookové stránce ještě během středy.

Povedlo se! Češi se utkají po čtyřech letech v semifinále s Kanadou. Při loňské olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu, kde nebyly hvězdy z NHL, bylo připraveno až promítání finálového zápasu, který začínal v pět ráno. Hokejisté pod vedením trenéra Josefa Jandače však v pátečním dopoledním semifinále s Olympijskými sportovci z Ruska, jak zněl oficiální název výpravy východní velmoci, prohráli. 

Českým hokejistům pomohlo do semifinále i vaše fandění. Podívejte se:

Naposledy se tak zaplnilo centrum Prahy před velkoplošnou obrazovkou v roce 2015, kdy se konalo mistrovství světa v Praze a Ostravě. Hokejoví příznivci, kteří nepatřili mezi šťastlivce s lístky přímo do O2 areny, mužstvo Vladimíra Růžičky (kde byl naposledy i legendární Jaromír Jágr) tlačilo k úspěchu, ale hokejisté zámořským týmům nedali ani gól a podlehli i USA v utkání o bronz.

Před osmi lety, kdy hostila šampionát také Bratislava, tehdejší primátor Bohuslav Svoboda (ODS) oznámil, že magistrát zařídí projekci už ve čtvrtfinále. Národní tým v nabité sestavě v čele s Jágrem prohrál na památném turnaji jediný zápas v semifinále se Švédskem. Kouč Alois Hadamczik nakonec dovedl mužstvo k bronzu, o rok později medailový úspěch zopakoval. Od té doby Češi na vytoužený zisk cenného kovu marně čekají. Co teď?

„V případě, že se zadaří a naši hokejisté přivezou zlatou medaili, tak naplánujeme velkolepé uvítání na tom samém místě, jako bude projekce,“ prozradil radní hlavního města Vít Šimral (Piráti). Konkrétní podoba oslav však není známa. Naposledy sdíleli reprezentanti zlatou radost na Staroměstském náměstí po senzačním vítězství v Kolíně nad Rýnem v roce 2010. Ano, pamatujete správně - ve finále zdolali „rudou mašinu“. Rusové mají letos podobnou sílu a znovu mohou narazit na finále na Čechy…