Rusové se v úvodu ubránili 30 sekund v oslabení tří proti čtyřem. Potom si v deváté minutě při tlaku Finů poradil Vasilevskij s ránou Lehtonena. Vzápětí se dostal přes Kaskiho do šance Ovečkin, ale na Lankinenovi ztroskotal.

V 15. minutě osmnáctiletý finský talent Kakko dorážel u pravé tyče a Vasilevskij stihl vleže udržet puk pravým betonem na brankové čáře. Lankinena prověřili Kuzněcov a Kučerov.

Byl to souboj fantastických gólmanů. Nezářil pouze strážce finského brankoviště, ale i Lankinenův protějšek Andrej Vasilevskij, který takhle neskutečně zlikvidoval šanci týmu Suomi:

V úvodu druhé třetiny se Rusové ubránili při Andronovově vyloučení. Finové byli blízko vedoucí branky ve 24. minutě, kdy Ojamäki vypálil z pozice za levým kruhem a trefil bližší tyč. Na druhé straně musel Lankinen krýt Grigorenkův pokus. 

Vasilevskij si poradil s nebezpečným pokusem Anttily, zatímco finský gólman kryl nebezpečné střely Kaprizova a Kučerova. Větší možnost ale měli opět Finové. V přečíslení našel Tyrväinen Hakanpääho, který ale přestřelil a i po druhé třetině zůstal bezbrankový stav.

Finové byli za svoji trpělivou hru odměněni. Vítězný gól Seveřanů vstřelil v 51. minutě z dorážky Marko Anttila:

Ve 46. minutě se dočkala první přesilovky v utkání sborná a při Kaskiho trestu za sekání měl po kombinaci Kuzněcova a Malkina velkou možnost Dadonov, ale Lankinen zůstal neprůstřelný. Za Finsko zahrozil po objetí branky Ohtamaa.

V 51. minutě výběr Suomi udeřil, kapitán Anttila poslal odražený puk mezi betony Vasilevského. Rusové se snažili o vyrovnání marně. Finský gólman si poradil s pokusy Ovečkina, Grigorenka i s dorážkou Dadonova. Ruský tým sáhl 118 sekund před koncem k power play, ale finského gólmana nepřekonal.

"Zdálo se, že zápas rozhodne první gól. My jsme bohužel neskórovali. Jediný způsob jak přehrát takto hrajícího soupeře, je dát mu gól. Řekli jsme klukům, že to musí hodit za hlavu a připravit se na zápas o bronz," prohlásil trenér Ruska Ilja Vorobjov.

Nejdůležitější zákrok předvedl Lankinen, který v této sezoně chytal na farmách Chicaga v nižších zámořských soutěžích, proti nejproduktivnějšímu hráči NHL Kučerovovi.

"Nedokázali jsme se prosadit a sami jsme snadno inkasovali. Šťastně se to k nim odrazilo. To byl jediný rozdíl v zápase. Musíme ocenit jejich výkon. Dobře ubránili naše útočníky. Nic nám nepovolili," prohlásil obránce Michail Sergačov.

Gólman Kevin Lankinen, který kryl všech 32 střel sborné, přijímal zasloužené gratulace:

"Každý má v našem systému svou roli. Hrajeme jeden za druhého. Snažíme se moc nepřemýšlet, jdeme vždy střídání za střídáním a bojujeme," uvedl útočník Juho Lammikko z Floridy, jedna ze dvou posil z NHL s obráncem Henrim Jokiharjuem z Chicaga.

Finové budou útočit na třetí triumf v historii a opět v Bratislavě, kde v roce 2011 získali své druhé zlato. Předtím ovládli světový šampionát jen v roce 1995 ve Stockholmu.

Rusko – Finsko 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Branka a nahrávky: 51. Anttila (Jokiharju, Kiviranta). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Fraňo (ČR) – Oliver (USA), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 3:2, bez využití. Diváci: 9085.
Rusko: Vasilevskij – Nesterov, Sergačov, Zajcev, Orlov, Gavrikov, Chafizullin, Zadorov – Dadonov, Malkin, Grigorenko – Kaprizov, Kuzněcov, Ovečkin – Kučerov, Anisimov, Gusev – Telegin, Andronov, Kovalčuk – Barabanov.
Finsko: Lankinen – Lehtonen, Ohtamaa, Lindbohm, Jokiharju, Mikkola, Kaski, Koivisto, Hakanpää – Rajala, Tyrväinen, Ojamäki – Pesonen, Manninen, Kakko – Savinainen, Sallinen, Kuusela – Kiviranta, Lammikko, Anttila.

Mistrovství světa v hokeji 2019.