Přesto je dojem z letošního vystoupení národního týmu podstatně jiný než v několika předchozích letech. Zatímco loni i předloni bylo bolestně znát, že Češi na elitu čím dál víc ztrácejí, tentokrát bylo ukořistění medailového pokladu reálné. Výběr trenéra Miloše Říhy herně obstál. Fanoušky nebývale bavil, vyrovnal se i favoritům.

„Máme za sebou těžké období, několik let zpátky bylo pro trenéry velmi složité poskládat konkurenceschopné mužstvo. Teď ale vše vidím pozitivně. Máme hráče v nejlepším hokejovém věku, kteří chtějí reprezentovat, jsou tu i mladí, ti potáhnou tým v budoucnu. Není to na střílení rachejtlí, ale jde o posun,“ hodnotil šéf hokejového svazu Tomáš Král.

Svěží vítr

Řeči o skvělé atmosféře týmu, v němž všichni táhnou za jeden provaz, znějí jako omšelé fráze. Letos však byl vážně znát závan čerstvého vzduchu. Z hráčů čišela chuť uspět, nechat na ledě vše. Nároďák přehrával soupeře (včetně Švédů či Rusů) pohybem, rychlostí, nasazením.

InfografikaZdroj: Deník

„Byl jsem už v pár mužstvech předtím, a letos byla parta opravdu dobrá. Vím, že se to tak říká, ale takovou jsem dlouho nezažil. Nikdo si nestěžoval, nikdo neříkal, že by chtěl hrát víc,“ řekl zkušený útočník Michael Frolík.

Jedním z hlavních strůjců svěžího vystoupení je bezesporu trenér Říha. Temperamentní šedesátník se netajil tím, že z hokeje nechce dělat vědu. Vsadil na tvrdou práci a jasně nastavená pravidla, zároveň ale na otevřenost k hráčům. Ti vše kvitovali a odvděčili se výbornými výkony.

„Musím říct, že mě nejdřív překvapilo, jak to hráči přijali. Nemuseli mě poslouchat, ale chtěli,“ těšilo Říhu.

Klíčové duely

Našly se i slabiny. Silné týmy umějí udeřit tehdy, kdy je to nejvíc zapotřebí. Česku se to v duelech o medaile nedařilo. Kanaďané nebyli v semifinále lepší, ale své šance nemilosrdně proměnili. V zápase o bronz si Češi zase vylámali zuby na ruském mágovi Vasilevském.

Takto fantasticky jste hokejistům po celé MS v Bratislavě fandili vy:


„Po herní stránce není co vytknout. Měli jsme ale dát víc gólů. Neproměnili jsme spoustu vyložených šancí, i v prodloužení,“ litoval kapitán Jakub Voráček.

Česká ofenziva se oproti předchozím šampionátům rapidně zlepšila: Voráček, Frolík a spol. dali 47 branek, nejvíc na turnaji. V závěru ale góly (znovu) chyběly.

Mistrovství světa v hokeji 2019.Zdroj: Deník