Aréna je pojmenována po finské nadnárodní telekomunikační společnosti, která přebrala sponzorství po odstoupení firmy UROS z finančních důvodů teprve loni v listopadu. Jde o zcela unikátní stavbu amerických architektů, kteří se ve svém projektu nechali částečně inspirovat arénou Rogers Place v kanadském Edmontonu.

Kari Jalonen na tréninku české reprezentace.
Trénink hned po příletu do Finska. Reprezentace čeká, co Pastrňák s Palátem

Tato moderní dominanta města Tampere pojme okolo 13 500 diváků a v průběhu sezony slouží mimo jiné jako domov městských klubů Tappara a Ilves-Hockey. Hokejový zápas však není jediným zážitkem, na který v Nokia Areně narazíte. V rámci multifunkční haly je zde vybudován hotel se saunami, kasino, síť restaurací i další komerční prostory.

Po mistrovství světa začne v aréně poslední část výstavby, která by měla být definitivně završena v roce 2024. A z Tampere by se mělo stát město s nejkrásnější arénou v hokejové Evropě.

Legendární hala

Druhá skupina v rámci letošního světového šampionátu se odehraje v Helsinkách, avšak namísto proslulé Hartwall Areny (ta patří ruským oligarchům, což v současnosti není nejlepší reklama) bude přehlídku hokejových hvězd hostit o poznání starší Helsinki Ice Hall.

David Sklenička na kempu národního týmu.
Zvažoval jsem, že sezonu ve Finsku nedohraju, říká před MS obránce Sklenička

Multifunkční stavba, jež už dlouhých 56 let slouží jako domácí hala hokejového klubu HIFK a dříve byla domovem rovněž pro městské rivaly z Jokeritu, má kapacitu 8200 sedadel a dodnes je mimo hokejová utkání využívána pro řadu koncertů, konferencí a výstav. V dřívějších letech byla hlavním dějištěm většiny velkých finských akcí, než ji později vystřídaly novější a modernější stavby. V roce 2021 se tu však například konalo florbalové mistrovství světa, kde český tým obsadil fantastický bronz.

Vypadne proud? Nepravděpodobné…
Hokejový šampionát přináší často bizarní momenty. Asi i proto bookmakeři Fortuny připravili netradiční sázky. Odvážlivci si mohou vsadit třeba na to, že během zápasu českého nároďáku vypadne elektřina, a utkání tak bude dohráno až následující den. Kurz je 500:1… Faktem zůstává, že Češi hrají v základní skupině ve zbrusu nové hale v Tampere. Ve stařičkém ledovém paláci v Helsinkách by byla porucha (mírně) pravděpodobnější.