Pohled na současnou nominační skládanku bronzových chlapců ze Slovenska rozhodně příliš radosti nebudí. Je pravdou, že ani na hry do Pekingu tehdy neodjížděl nějak převratně bohatý výběr, avšak nyní je situace na východě od naší republiky doslova kritická. 

Slovenští hokejisté s bronzovými medailemi.
Slovensko slaví historický bronz. Medaili vystřelil talent Slafkovský

Kanadskému trenérovi Craigu Ramseymu, kterého ještě před čtvrt rokem vynášelo celé Slovensko do nebes, odmítlo účast na blížícím se mistrovství světa hned pět opor z nedávné olympiády na Dálném Východě. K tomu navíc přibyla řada zranění či osobních důvodů a pevné bronzové jádro se rázem rozpadlo na malé součástky. 

V dresu Slovenska se ve Finsku nepředstaví například hrdina mezi třemi tyčemi Branislav Konrád, kvůli operaci se z reprezentování omluvil rovněž kanonýr Libor Hudáček. Otazníky dodnes visí nad obráncem Martinem Gernátem i útočným duem Peter Cehlárik-Marek Hrivík. 

Bez třineckých šampionů i rozjetého Kelemena

To všechno jsou jména, kolem kterých poskládal uznávaný kanadský kouč bronzovou partu, jež v únoru doslova šokovala celý hokejový svět. Jenže historický úspěch už dnes spláchnul čas a Ramseyho trenérský sbor se nyní musí ohánět mnohem více než si původně představoval.

Vize byla asi taková: udržet osvědčené vazby z Pekingu a vítězně naladěnou posádku doplnit o vhodné dravce či při troše štěstí zabrousit také do zámoří. To všechno znělo pro slovenský hokej velice hezky, avšak poté se na stole začaly hromadit omluvenky. A problém byl na světě. 

Jako další se z největší akce roku omluvil letošní objev české extraligy Miloš Kelemen, novou posilu arizonských Kojotů do hry nepustí zranění z konce play-off. Za zvláštních okolností se s reprezentací nedohodl ani forvard z finského Lukka Pavol Skalický. 

Pavol SkalickýPavol Skalický patřil mezi největší kanonýry slovenské reprezentace.Zdroj: čtk

„S Pavolem jsme pro letošní šampionát počítali, ale když jsme spolu telefonovali, tak mi bylo řečeno, že se na reprezentování necítí,“ prozradil manažer slovenské reprezentace Oto Haščák. 

Slovákům nepomohou ani čerství šampioni z Třince Marko Daňo s Michalem Marinčinem, u nichž je důvod v podstatě stejný jako u většiny dalších – zdravotní důvody. Z kádru mistrovských Ocelářů tak dorazí pouze Miloš Roman, ani ten však zatím není stoprocentně připraven.

Hokejisté Třince vyhráli šesté finále nad Spartou 2:1 a slaví třetí mistrovský titul v řadě!
Z auta do rukou šampionů z Třince. Pohár hlídali agenti, hráči dostali kopii

Tatar jako jediná posila ze zámoří

Po sérii četných škrtů se obloha nad slovenskou nominační skládankou přeci jen trochu vyjasnila. Ze zámoří se ozval hvězdný útočník Tomáš Tatar, jemuž s Rudými ďábly z New Jersey skončila sezona ještě před začátkem play-off a jednatřicetiletý kanonýr se tak nabídl, že rodné zemi rád pomůže. 

„Už asi 20 zápasů před koncem sezony jsem začal tušit, že se nám asi nepodaří dostat do play-off. I proto jsem začal přemýšlet nad šampionátem. Chtěl jsem přijet pomoct týmu, vždy je to pro mě velká čest,“ řekl v rozhovoru pro slovenská média.

Jeho přílet na Slovensko však pořádně okořenil fakt, že se kromě mladého brankáře Adama Húsky z organizace NY Rangers stal zatím jedinou posilou z nejslavnější hokejové ligy světa. Ani Zdeno Chára, ani Richard Pánik, ani brankářská legenda Jaroslav Halák. Vody za oceánem se pro východní sousedy letos pořádně ochladily. 

Trenér Ramsey sice ponechá v závěrečné nominaci jedno volné místo pro teoretický přílet zámořské posily po prvním kole play-off, avšak o vícero klenotech z NHL už si může nechat jenom zdát. 

Čas pro Slafkovského a mladé pušky

Zodpovědnosti se tak budou muset zhostit úplně jiní. Mladší, nezkušení, ale za to odhodlaní. Největší pozornost bude kromě Tatara přitahovat mladičký objev Juraj Slafkovský, jenž už na hrách v Pekingu ukázal, že mu svítá na velkou budoucnost. A před blížícím se draftem bude mít navíc rozhodně o co hrát. 

Slovenský mladík Juraj Slafkovský bude horkým adeptem na zisk ocenění MVP turnaje.
Na helmě košík, na ledě zázrak. Mladý talent Slafkovský si podmanil celý Peking

V obranných řadách se zase pozice jednoho z klíčových obránců ujme teprve osmnáctiletý talent z Nitry Šimon Nemec, další slovenský příslib pro letošní výběr mladíků za velkou louží. A do závěrečné nominace se dost možná probojuje i ještě o rok mladší útočník Adam Sýkora. 

Blyštivá budoucnost slovenského hokeje: Šimon Nemec (vlevo) a Juraj Slafkovský.Blyštivá budoucnost slovenského hokeje: Šimon Nemec (vlevo) a Juraj Slafkovský.Zdroj: SZĽH

Ani mezi brankáři nemají majitelé olympijského bronzu dosud jasno. Jako adekvátní jednička se zatím v přípravě jeví brankář brněnské Komety Matej Tomek, ve hře je však i start posily z farmy Rangers Adama Húsky. Ramseyho tak čeká další sázka do loterie. I v brankovišti. 

Není divu, že Slováci do finské metropole přivezou opět mladý, a tak trochu nic neříkající výběr. Žádná velká jména, naopak parta dříčů a přeživších z domácí továrny na hokejové talenty. A Tatar. Bude to ale stačit?