Ačkoliv dosavadní složení elitní formace s Krejčím, Červenkou a Matějem Blümelem fungovalo, trenéři se rozhodli vsadit na souhru dvou bývalých parťáků z týmu Bruins. Zároveň se pokusili oživit sestavu i dalšími změnami.

"Nebylo to o žádném pokušení. Bylo to přece naše přání, aby to tak dopadlo a David Pastrňák přijel. A ono to tak dopadlo, přijela nám obrovská posila, tak je přirozené, že je dáme k sobě. Nesmíme dopustit - a není to ani naším cílem - abychom měli úplně top první lajnu, ale další dvě nám nehrály. Je povinností nás trenérů s tím něco udělat, vymyslet, zkoušet… Ten turnaj je krátký a nejsme na klubové úrovni, kde bychom mohli v 52 kolech zkoušet různé varianty. Spojení Davidů Krejčího s Pastrňákem se nabízí, tak to prostě je," uvedl po dnešním rozbruslení asistent trenéra Libor Zábranský.

Jaromír Jágr.
Pastrňák týmu pomůže, říká Jágr. Na šampionátu hledá posily pro svoje Kladno

Jak ale již kapitán Červenka varoval, Pastrňáka nelze brát jako všemocného spasitele. "Je to jen o týmu. Pokud nebudeme všichni bojovat a kluci na ledě bruslit a padat po hlavě do střel, tak nezafunguje vůbec žádný systém. A nespasí to pak ani jedna lajna a ani jeden hráč. Je to o celém týmu," zdůraznil Zábranský.

"Nálada je výborná, věřím, že do zápasu vstoupíme lépe než s Rakouskem, a výsledek samozřejmě musí být lepší. Potřebujeme začít dobře od prvního střídání a ten předchozí zápas napravit. Všichni dobře víme, že se nám minulý zápas nepovedl, není se za co schovávat. Nejsme v jednoduché situaci. Musíme vyhrát. A chceme vyhrát," dodal Zábranský.

Rozčarování na české střídačce.
Spása jménem Pastrňák. Nakopne hvězda Čechy? Jalonen požaduje větší bojovnost

Blümel bude ve druhé formaci místo Jakuba Vrány s Tomášem Hertlem a Hynkem Zohornou. "Matěj hraje fantasticky, to určitě sami vidíte. Tím dravým pohybem vytvoří spoustu prostoru pro ty zkušenější a koncové hráče. Nechceme, aby na své hře cokoliv měnil, a věříme, že pohybem, tou dravostí a mladou agresivitou pomůže jakékoliv lajně, ve které bude," vysvětlil Zábranský.

Vrána nastoupí po boku Jiřího Černocha a Jiřího Smejkala, ve čtvrtém útoku budou Matěj Stránský, Michael Špaček a Jakub Flek. V obraně si prohodili místa Davidové Jiříček a Sklenička. "My se nedíváme na to, jakou roli měl hráč v klubu, ale na to, jakou má roli tady. Kluci to berou jako profíci a ví, proč tady jsou, co mají na hrudi a koho reprezentují. Takže změny v sestavě berou bez problémů," ujistil Zábranský.

Kari Jalonen na české střídačce
Akcie hokejové reprezentace spadly. Změna? Pastrňák zachrání Jalonena

Trenéři vedle jiného věří, že pověst střelce začne naplňovat Vrána, který se dosud za tři zápasy neprosadil. "Martin Erat (druhý asistent trenéra) s ním mluví denně, pracujeme s ním. Vránič je rozený střelec, jen se musí hlavně do těch šancí dostávat. Je to o výběru místa, který má skvělý. Záleží i na lajně, jak si sedne. Kdyby šlo jen lusknout prsty, tak ho probudíme. Ale věřím, že potenciál v sobě má a naplní to, proč tady je. Myslím, že nám věří, hodně s ním mluvíme a snažíme se, aby se cítil komfortně. A to, co v sobě má, abychom vytáhli. Rozhodnutí na ledě pak ale dělá každý hráč sám," řekl Zábranský.