Kromě duelu se Švýcarskem mají na sebe hokejisté na hraně sestavy v Brně příležitost upozornit ještě v sobotní partii proti Švédsku, která začíná ve Winning Group Areně ve čtyři hodiny odpoledne. „Šanci ukázat se dostane každý. Už zápas s Finskem nám dal lepší informace o tom, kam jdeme. Určitě jsme takový duel potřebovali,“ vrátil se Jalonen ke čtvrtečnímu úvodnímu utkání turnaje s Finskem, který jeho svěřenci prohráli 2:3 po prodloužení.

Vítkovického kapitána Dominika Lakatoše to táhne do ruské KHL
Hokejoví padouši. Češi se krvavých peněz od Rusů neštítí, vinu nesou i agenti

Nominační hra je jasná. Na soupisce po dopsání útočníka Filipa Chytila z New Yorku Rangers figuruje aktuálně třiatřicet jmen, na šampionát poletí jen pětadvacet hráčů, z kola ven musí ještě tři obránci a pět útočníků. Své místo má jisté brankářské trio ve složení Karel Vejmelka, Marek Langhamer a Šimon Hrubec.

Souboj o letenku do Rigy už se netýká mladého beka brněnské Komety Radka Kučeříka, jehož trenéři vyškrtli ze soupisky po příletu exbrněnského zadáka Jakuba Zbořila z Bostonu. Ten si v sobotu proti Švédsku odbude svou premiéru v seniorském národním týmu, dosud si zahrál jen v mládežnických reprezentacích.

Puk na památku

V defenzivě tak narůstá konkurence, o své místo na šampionátu bojuje i obránce Komety Jan Ščotka, který v utkání s Finskem nastoupil ve druhém obranném páru s Michalem Jordánem. „Jsem trošku nervózní, jak to dopadne,“ připustil o nominaci šestadvacetiletý zadák.

Jedním z těch, kdo se přiblížil účasti na mistrovství světa, je jiný obránce Ronald Knot. Zadák, který strávil sezonu na farmě Arizony v Tucsonu, se uvedl v Brně gólem v utkání proti Finsku, kterým vyrovnal na 1:1. „Jsem za něj rád. Kustodi mi schovali puk, tak se těším, až si ho prohlídnu a přivezu domů. Ale nedělal bych z trefy velkou vědu. Zatím je to jen příprava, ne šampionát. Určitě mě ale potěšilo, že nás gól nastartoval,“ radoval se pražský rodák.

Český útočník Filip Chytil (vpravo) slaví se svými spoluhráči vstřelenou branku.
Pastrňák na MS nejede, co Krejčí a Zacha? Hokejový nároďák potvrdil dvě posily

Takřka jistou účast na mistrovství světa by měl mít třeba brněnský forvard Jakub Flek nebo bývalý útočník Komety Hynek Zohorna.

O nominaci naopak o víkendu zabojuje mimo jiné třinecký hrdina extraligového play-off Daniel Voženílek, jenž figuroval při utkání s Finskem na soupisce jako třináctý útočník, ale do zápasu nenastoupil.