Krvavá putinovská invaze na Ukrajinu způsobila, že z ruských (a běloruských) hokejistů jsou na mezinárodní scéně nechtění páriové. Nejenže Petrohrad přišel o pořadatelství letošního šampionátu, ale mezi týmy usilujícími o medaile i letos schází sborná. Otázka je, jak to ovlivní průběh – a výsledek – turnaje. Podobně jako loni?

Bývalý sovětský brankář Vladislav Treťjak
Zákaz ruských vlajek na hokejovém MS? Podlost, musíme opustit IIHF, zuří Rusové

Nemá smysl popírat, že po sportovní stránce je absence ruské reprezentace ochuzením. Nedá se však nic dělat, jsou i důležitější věci než hokej. Ostatně mezinárodní federace IIHF už oznámila, že bez Rusů a Bělorusů bude i MS v příštím roce v Praze a Ostravě.

„Je příliš brzy na opětovnou integraci obou zemí. Bylo by to riskantní hlavně z důvodů bezpečnosti,“ oznámil šéf IIHF Luc Tardif.

V Rusku mají ovšem jasno – bez nich prý ani nejde o světový šampionát. „Není na co se dívat,“ píše se v komentáři sportovního webu championat.com. Podle autora se letošního MS neúčastní prakticky žádné hokejové superhvězdy (s výjimkou finské modly Mikko Rantanena), sborná by přitom vzhledem k výsledkům play-off NHL mohla teoreticky přivézt Ovečkina, Malkina, Kučerova, Panarina a další geroje.

Jaromír Jágr v dresu české reprezentace
KVÍZ: Zlatý hattrick či střelecký rekord. Znáte úspěchy českého týmu na MS?

„Bylo by to výhodné pro všechny. Pro každého je přece lepší hrát proti špičkovým soupeřům a netahat na led Maďary nebo Slovince,“ tvrdí citovaný ruský server. „Jakkoli to může znít přehnaně, opravdu se to dá srovnat s fotbalovým mistrovstvím světa bez Brazílie. Ta také umí turnaji dodat barvu, atmosféru, zábavu.“

Na Kubalíka nikoho nenalákáte

Podobně to vidí rovněž web Sport-express.ru. Když prý na turnaji nejsou Ovečkin a spol., jde o přebor jakýchsi amatérů. „Pokud jsou hlavními hvězdami Švédska a Česka útočníci Raymond a Kubalík, kteří neuspěli v základní části NHL, pak na šampionát jen těžko někoho nalákáte,“ píše se v komentáři.

Rusové rovněž tvrdí, že jejich neúčast vede k mizivému diváckému zájmu. To už je spornější otázka. Je sice fakt, že loňské MS ve Finsku bylo s průměrem 5577 diváků na zápas jedno z nejslabších za poslední dobu, dost se na tom ale podepsalo nucené stěhování z obří Hartwall Areny v Helsinkách, vlastněné ruskými oligarchy. Pořadatelé navíc poněkud napálili ceny lístků.

Maxim Zacharov (vpravo) ze Spojených arabských emirátů na hokejovém turnaji v Kazani
Bizár na hokejovém MS: Rusové září, najali si je šejkové. A soupeři nestíhají

Na druhou stranu šampionáty konané v Rusku v letech 2000, 2007 a 2016 na tom nebyly s návštěvností o moc lépe.

Současné vedení IIHF (na rozdíl od vyhlášeného rusofila Reného Fasela, jenž po skončení funkcionářské kariéry sám podniká v pochmurné Putinově říši) každopádně šlechtí skutečnost, že neignoruje společenské aspekty velkých sportovních akcí a je si vědomo odpovědnosti, která přesahuje samotné dění na ledě. I když to může bolet.