Krvavá putinovská invaze na Ukrajinu způsobila, že z ruských (a běloruských) hokejistů jsou na mezinárodní scéně nechtění páriové. Nejenže Petrohrad přišel o pořadatelství letošního šampionátu, ale mezi týmy usilujícími o medaile i letos schází sborná. Otázka je, jak to ovlivní průběh – a výsledek – turnaje. Podobně jako loni?

Nemá smysl popírat, že po sportovní stránce je absence ruské reprezentace ochuzením. Nedá se však nic dělat, jsou i důležitější věci než hokej. Ostatně mezinárodní federace IIHF už oznámila, že bez Rusů a Bělorusů bude i MS v příštím roce v Praze a Ostravě.
„Je příliš brzy na opětovnou integraci obou zemí. Bylo by to riskantní hlavně z důvodů bezpečnosti,“ oznámil šéf IIHF Luc Tardif.
V Rusku mají ovšem jasno – bez nich prý ani nejde o světový šampionát. „Není na co se dívat,“ píše se v komentáři sportovního webu championat.com. Podle autora se letošního MS neúčastní prakticky žádné hokejové superhvězdy (s výjimkou finské modly Mikko Rantanena), sborná by přitom vzhledem k výsledkům play-off NHL mohla teoreticky přivézt Ovečkina, Malkina, Kučerova, Panarina a další geroje.

„Bylo by to výhodné pro všechny. Pro každého je přece lepší hrát proti špičkovým soupeřům a netahat na led Maďary nebo Slovince,“ tvrdí citovaný ruský server. „Jakkoli to může znít přehnaně, opravdu se to dá srovnat s fotbalovým mistrovstvím světa bez Brazílie. Ta také umí turnaji dodat barvu, atmosféru, zábavu.“
Na Kubalíka nikoho nenalákáte
Podobně to vidí rovněž web Sport-express.ru. Když prý na turnaji nejsou Ovečkin a spol., jde o přebor jakýchsi amatérů. „Pokud jsou hlavními hvězdami Švédska a Česka útočníci Raymond a Kubalík, kteří neuspěli v základní části NHL, pak na šampionát jen těžko někoho nalákáte,“ píše se v komentáři.
Rusové rovněž tvrdí, že jejich neúčast vede k mizivému diváckému zájmu. To už je spornější otázka. Je sice fakt, že loňské MS ve Finsku bylo s průměrem 5577 diváků na zápas jedno z nejslabších za poslední dobu, dost se na tom ale podepsalo nucené stěhování z obří Hartwall Areny v Helsinkách, vlastněné ruskými oligarchy. Pořadatelé navíc poněkud napálili ceny lístků.

Na druhou stranu šampionáty konané v Rusku v letech 2000, 2007 a 2016 na tom nebyly s návštěvností o moc lépe.
Současné vedení IIHF (na rozdíl od vyhlášeného rusofila Reného Fasela, jenž po skončení funkcionářské kariéry sám podniká v pochmurné Putinově říši) každopádně šlechtí skutečnost, že neignoruje společenské aspekty velkých sportovních akcí a je si vědomo odpovědnosti, která přesahuje samotné dění na ledě. I když to může bolet.