Na hokejovém mistrovství světa podruhé v řadě scházela ruská reprezentace. Rovněž ta běloruská, což ale při vší úctě k Lukašenkovým ledovým válečníkům není po sportovní ani ekonomické stránce taková ztráta. Ale sborná? Málo platné, pro turnaj je to výrazné oslabení.
Na druhou stranu je otázka, zda to zhrzení Rusové nepřehánějí, když o letošním šampionátu hovoří jako o klání druhé kategorie. Zjevně mají pocit, že když se turnaje neúčastní oni, jeho úroveň jaksi automaticky klesá o úroveň níž. Bez Rusů se ostatní jen mátožně plouží po ledě…

„Brzy bude medaile dostávat i Burkina Faso. Lotyši by na sto procent nikdy nezískali bronz, kdyby se turnaje zúčastnilo Rusko. Je to úplná noční můra,“ vyjádřil se v ruských médiích například Alexandr Koževnikov, bývalý sovětský útočník a dvojnásobný olympijský vítěz. „Pověst světového šampionátu bez Ruska a Běloruska upadá,“ zdůraznil.
Podobně to vidí Valerij Kamenskij, další slavný bývalý reprezentant (a dnes viceprezident KHL). „Šampionát se koná jen proto, aby se konal, tak o čem se bavit? Podle mě je mistrovství světa bez Ruska a Běloruska podřadné. Kdybychom se účastnili, jistě bychom hráli ve finále,“ je přesvědčen muž, který v kariéře vyhrál olympiádu, MS i Stanley Cup.
Medaile pro Rusko není jistota
Je obří ruské sebevědomí namístě? Podíváme-li se na deset předchozích šampionátů s účastí Ruska, rychle zjistíme, že sborná se do finále probojovala jen ve třech případech. Dvakrát získala zlato, jednou stříbro. Třikrát byla bronzová, jednou čtvrtá, jednou pátá a dvakrát šestá.

Opakovaně se přihodilo, že ani účast superhvězd Ovečkina, Malkina či Dacjuka nebyla zárukou medailového úspěchu. A například v letech 1994 až 2007 byli Rusové ve finále MS jen jedinkrát (v roce 2002 v něm prohráli se Slováky) a dvakrát brali bronz. Jinak nic.
Rusové ale raději vzpomínají na turnaje, na kterých se jim dařilo. To je ostatně hluboce lidské, byť trochu zavádějící. „Když se v soukromí bavíme s Kanaďany, říkají, že ve finále chtějí hrát jen s námi,“ citovala agentura TASS legendárního brankáře a nyní šéfa ruského hokeje Vladislava Treťjaka.
Realitou je, že místo Kanady si sborná uspořádala sérii duelů s podobně ostrakizovanými Bělorusy. Chabá náplast.

Nemá smysl zastírat, že absence sborné připravila MS o jeden kvalitní tým. Na druhou stranu nikde není psáno, že by Rusové v každém případě bojovali o medaile. Ty doby dávno skončily. Mezinárodní hokej se stále víc vyrovnává a Němci či Lotyši si za své výkony zaslouží obdiv, ne posměch.