První třetina utkání skupiny B mezi Českem a Slovenskem přinesla velmi divoký průběh.

Naše východní sousedy poslal do vedení už ve čtvrté minutě po přihrávce Samuela Kňažka tvrdou střelou z voleje Martin Chromiak. Odpověď českého mužstva ale přišla velmi rychle. Necelé dvě minuty po úvodní brance zakončil pohlednou akci po přihrávkách Filipa Chytila s Dominikem Kubalíkem kapitán Roman Červenka.

„Je to dobrý vítězný pocit. Byl to divoký začátek. V první třetině se stalo hodně věcí. Myslím si, že v druhé třetině jsme hráli docela dobře, kontrolovali jsme to. Byl to dobrý zápas pro nás. Jak jsem říkal, možná Slováci byli o malinko lepší v první části. Ale potom ve druhé a třetí třetině se mi líbilo, jak jsme hráli,“ hodnotil utkání trenér Kari Jalonen.

Zklamaný Alexandr Ovečkin z Ruska
Kubalík a hvězda? Hokejové MS bez nás je jako fotbal bez Brazílie, šílí Rusové

V jedenácté minutě se ale Slovensko dostalo znovu do vedení. Šimon Hrubec si chtěl stáhnout puk do lapačky, místo toho ale nešťastně prošel za jeho záda, za autora branky byl označen Miloš Rosandič. O tři minuty později ale už bylo vyrovnáno. Rychlonohý Jakub Flek našel v oslabení Lukáše Sedláka, který se obtočil kolem branky a s přispěním betonu brankáře Škorvánka se prosadil.

Zlom přinesl tvrdý zákrok

Zásadní moment celého zápasu přišel v 19. minutě. Autor druhé slovenské branky Miloš Rosandič totiž nešetrným zákrokem srazil kolenem Jiřího Černocha, rozhodčí se po konzultaci s videem rozhodli pro trest do konce utkání.

K využití pětiminutové přesilovky stačilo pouhých devět sekund. Dominik Kubalík naservíroval puk zcela osamocenému Lukášovi Sedlákovi, který vstřelil druhou branku zápasu a poslal český výběr do vedení. To už svěřenci trenéra Kariho Jalonena udrželi a ve skupině B si připsali tříbodové vítězství. „Bylo to těžké, úplně nám nevyšel začátek. Hned gól v oslabení a oni do nás trochu vletěli, dohrávali nás a my jsme to asi úplně nečekali. Chvíli nám trvalo, než jsme se k tomu tak nějak odvážili udělat to samé,“ řekl hlavní hrdina utkání Lukáš Sedlák.

V závěru utkání při Hudáčkově trestu měl po Sedlákově teči i dorážce velkou možnost před odkrytou brankou Tomášek, ale puk přizvedl v pádu bruslí Koch. Škorvánek pak odolal dalším střelám v oslabení. Už při hře v plném počtu hráčů připravil Sedlák šanci pro Tomáška, který s bekhendovým zakončením ztroskotal na Škorvánkově pravém betonu. Hrubec vytěsnil lapačkou Regendovu nebezpečnou střelu. Pojistit náskok se nepodařilo ani v dalším přečíslení Sobotkovi. V závěrečné power play soupeře Češi uhájili těsný náskok, Hrubec si poradil se střelami Hrivíka i Pánika.

Další utkání čeká český výběr v neděli, kdy se od 19:30 hráči utkají s Kazachstánem.