V pátek dopoledne absolvovali Dánové ve finské metropoli poslední společný trénink před startem úvodního duelu na 87. mistrovství světa. Nešlo o nic neobvyklého, kdyby se ovšem po ledové ploše neprojížděla pouze v dresu náhradníka největší hvězda Vikingů Nikolaj Ehlers.

Jediný zástupce dánského týmu na turnaji, který v současné době nastupuje v nejslavnější lize světa a má za sebou už osm sezon v kanadském Winnipegu. V tu chvíli se pochopitelně vyrojila řada otazníků. Taktický úmysl ze strany jeho otce Heinze, jenž působí jako hlavní trenér reprezentace? Kdepak. Takový luxus si Seveřané (se vší úctou) nemohou dovolit. 

Problém tkvěl úplně jinde. Dánský útočník sice s týmem trénoval, ale na soupisku do ostrého utkání zatím nemohl být dopsán. Důvodem bylo útočníkovo zranění na konci základní části NHL, po němž sice naskočil do bojů o Stanley Cup, ale doposud se nepodařilo najít společnost, která by sedmadvacetiletého kanonýra pojistila.

Pojištěný a opět obdivovaný

A tím pádem byl start Ehlerse na závěrečném turnaji ve velké nejistotě. „Je brutální jen tak sedět a čekat,“ přiznal kanonýr Jets. „Nestál bych tady, kdybych nebyl stoprocentně zdravý. Vím, že jsem připraven hrát,“ dodal autor 396 kanadských bodů v 523 utkáních za mořem. 

Bylo jasné, že komplikace před prvním utkáním proti outsiderovi z Maďarska vyřeší pouze včasné dodání platného potvrzení o pojištění. Bez něho by měli Dánové utrum. „Je to nesmírně složitá situace. Cítím, jak je podrážděný a chce se dostat do hry, takže doufám, že bude hrát,“ povzdechl si lodivod dánské střídačky Heinz Ehlers.

Nakonec si nervózní Vikingové mohli přeci jen oddechnout. V den utkání totiž bylo oficiálně potvrzeno, že sedmadvacetiletý forvard může naskočit do akce a Dánové tak mohli počítat i se svou největší ofenzivní hvězdou. 

A natěšený Ehlers se dánskému týmu odvděčil tím nejlepším možným způsobem. Duel proti Maďarsku řídil dvěma přesnými trefami a stal se ústřední hvězdou při úvodním vítězství Vikingů na turnaji 3:1. „Když je Nikolaj ve své formě, znamená to, že máme šanci vyhrát každý zápas. Dnes opět ukázal, jaký je hráč a co znamená pro náš tým,“ vyzdvihl jeho výkon spoluhráč Mikkel Boedker.

„Jsem rád, že se všechno podařilo vyřešit a mohl jsem dnes pomoct týmu k vítězství. Hrát v červenobílém dresu je pro mě vždycky velice speciální,“ řekl po utkání spokojený a nyní už i pojištěný Ehlers.