Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikatel, který vsadil na chrty

Zdeněk Grondol je předsedou představenstva akciové společnosti Czech International, která se zabývá celními službami, a zároveň je také prezidentem představenstva společnosti České greyhound dostihové federace, která provozuje a popularizuje dostihy chrtů v České republice. Je také předsedou představenstva společnosti Greyhound Company.

17.8.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martin Černý

A snad nic necharakterizuje tohoto muže lépe než netradiční spojení dvou zcela odlišných oblastí podnikání.

Od roku 1991 podnikáte v celních službách. Máte dost práce?

Celním službám se věnujeme možná ještě více než před vstupem České republiky do unie, protože firem, které se zabývaly touto činností, na trhu postupně ubylo. Zůstaly jenom nejsilnější, které přežily rok 2004.

Pobočky máte po celé republice, kolik z nich v Praze?

Dvě. Jednu v Nupakách, kde je i terminál, a druhou na letišti v Ruzyni.

Jaká jsou úskalí této činnosti v současnosti?

Především ubylo zákazníků a tržby klesly na pětinu úrovně loňského a předloňského hospodářského výsledku.

Ale to jsou patrně důsledky odstranění hranic v rámci EU. Odráží se na tomto vývoji i krize?

Ano. Frekvence odbavování zásilek byla předtím podstatně větší než v současné době. Klesla zhruba o polovinu, což platí i pro zasílatelství, zejména pro kamionovou dopravu. Pokles je znatelný. Vývoj sledujeme úplně přesně podle vystavených celních prohlášení,intra­statu a uzavřených zasílatelských smluv.

Dá se z vašeho pohledu tato situace ovlivnit?

Nedá. Pracujeme v oboru služeb čili sloužíme podnikatelům nebo firmám, které vyvážejí, dovážejí, předělávají, upravují nebo zušlechťují zboží v Česku či v zahraničí a potřebují vystavit celní dokumenty nebo zajistit celní dluh, případně spotřební daň, pokud se jedná o zboží, které podléhá spotřební dani.

Kudy by se měl podle vás ubírat stát, aby zmírnil dopady krize na podnikatelskou sféru?

Dobré je vše, co podpoří konjunkturu. Je v našem zájmu, aby podniky vyvážely a dovážely co nejvíce. Specificky bych ovšem zmínil soudnictví, které přímo volá po zrychlení rozhodování.

Mnozí podnikatelé vědí z vlastních zkušeností, jak běží správní řízení – a my takových správních řízení a problémů máme tisíce, protože zastupujeme tisíce klientů. Není přitom jeden jako druhý. Někdo zaváhá, někdo nezaplatí celní dluh a my pak tyto částky vymáháme, protože už jsme je dříve zaplatili státu. Ať je to daň z přidané hodnoty, clo nebo spotřební daň.

Jednu společnost vlastníte i na Slovensku. Ta se rovněž věnuje celním službám. Máte tedy už zkušenosti s používáním eura. Jaký je váš názor na zavedení evropské měny v Česku?

Jsem předsedou představenstva firmy Slovak Intercargo a také třetinovým vlastníkem. Když mi poprvé přišly ekonomické výkazy ze Slovenska, tak jsem se v nich vůbec neorientoval a telefonoval jsem manažerům, co se děje, že tak klesly tržby.

Neuvědomil jsem si, že je tam už euro a že v této měně jsou už také všechny výkazy. Takže přepočítávání nám trochu zkomplikovalo život a myslet v eurech jsem se ještě nenaučil.

Pokud jde o naše podnikání, odhaduji, že po zavedení eura v ČR by se pro nás nic nezměnilo. Mám na mysli celní služby. V obecné rovině jsem přesvědčen, že termín zavedení eura by měl být stanoven co nejdříve.

Vaše firma je i častým sponzorem různých akcií. Jakou oblast upřednostňujete?

Sponzorujeme chrtí dostihy, výtvarné umění a populární hudbu. Konkrétně v Praze podporujeme běh za uměním Miroton, což je specifická akce, všichni běží Petřínem v trikách s chrtem na hrudi, tedy s naším logem. Spojovacím článkem je, že podle našeho soudu jsou chrti vlastně umělecká díla přírody.

Před krátkým časem jste se pustili do realizace zajímavého podnikatelského záměru, stadionu v Praze 5 u Plzeňské ulice, jehož součástí bude i chrtí dostihová dráha. V jakém stadiu se nyní nachází tento projekt?

Bylo vydáno stavební povolení a už také stavíme, i když práce nejsou zatím příliš vidět. V současnosti pracujeme na inženýrských sítích a samotnou stavbu zahá­jíme v příštím měsíci. Nevím ještě, kdo bude stavět, protože výběrové řízení se uskuteční koncem tohoto měsíce.

Kdy předpokládáte otevření stadionu?

Stavbu zamýšlíme kolaudovat v září příštího roku.

Co všechno tam návštěvníci najdou?

Především tam budou sportoviště pro mládež. Dvě fotbalová hřiště s menšími rozměry, dráha pro milovníky kolečkových bruslí, běžecký ovál a kromě toho ještě závodní dráha pro chrty.

Pracujete na tomto záměru společně s Prahou 5. Jaké jsou vlastně podmínky stavby?

Podmínky stanovil magistrát hlavního města Prahy, ale stanoviska ovlivňovala zejména Praha 5, protože stavíme na jejím území.

Stavebním jádrem projektu je poměrně velká budova, která bude obsahovat venokovní krytou tribunu a tři vnitřní klimatizované s výhledem na sportoviště. Jedna z nich bude určena pro stravování sportovců a diváků, mimo akce pak bude sloužit i motoristům cestujícím po Plzeňské ulici. Nechybějí zde ani dvě patra podzemních garáží se 170 parkovací­mi místy. Nebudujeme tedy malé hřiště, ale řádný sportovní stadion pro široké využití.

A investiční náklady?

Předpokládáme, že se budou pohybovat okolo čtvrt miliardy korun.

Nebojíte se o návratnost?

Myslím, že návratnost vložených peněz bude malá a jistě dlouhodobá. Když jsme se už jednou do projektu pustili, tak jej chceme a musíme dokončit. Kdyby náš záměr nebyl rentabilní, budeme hledat dalšího investora, který by rentabilitu pozitivně ovlivnil. Zájem o investici projevily už nyní společnosti ze zahraničí. Předpokládám, že ani tak se nevyhnete bankovním úvěrům. Bankovní úvěry čerpáme jen neradi. Chceme stavět z vlastních disponibilních zdrojů.

Proč? Nepotřebujete úvěr, nebo se obáváte zpřísněných podmínek poskytování?

Banky nám poskytují úvěry rády, protože jsme dobrým klientem. Bankovní manažeři kolem nás krouží, aby nám poskytli půjčky na výstavbu. Při dnešních úrokových sazbách jsou to dobré nabídky, ale chceme si vystačit s vlastním kapitálem.

Myslíte si, že chrtí dráha bude dostatečně využita, tedy že pražská veřejnost bude zvědavá na závody?

O využití se neobávám. V okolí bydlí zhruba 100 000 až 200 000 lidí, stadion je obklopen obytními čtvrtěmi, vilovou zástavbou, golfovým hřištěm, kempy. Snad vše vyjde. Ale jisté je, že v našem záměru je i kus podnikatelského rizika. Na druhé straně budujeme něco nového, co tu ještě není.

Počítáte se zájmem podnikatelů?

Ano, počítáme. Nyní se však vyjádřím z pozice prezidenta České greyhound dostihové federace, nikoli z pozice investora. Už nyní máme spoustu poptávek, abychom pro konkrétní podnik zorganizovali firemní sportovní dny doplněné o dostihy chrtů. Mnozí již znají úroveň našich akcií na dostihové dráze v Praskačce u Hradce Králové. Naše akce jsou kombinací dostihů a umělecké produkce. V tomto podání se tedy o zájem nebojíme.

Myslíte i na turisty?

Další část klientely budou patrně tvořit cestovní kanceláře, které sem dovážejí návštěvníky z Irska a Velké Británie. Turisté z ostrovních zemí jsou na dostihy zvyklí, v jejich zemích je to tradiční sport.

Již teď se občas stane, že nám volá ta či ona cestovní kancelář, že její hosté se chtějí podívat na dostihy do Prahy. Plete je naše krásná animace na webových stránkách, kde stadion vypadá jako skutečný. Takže k nám chtějí přijít.

Udělují se při dostizích v Česku i nějaké ceny? Funguje sázení?

Ale ano, i když s Velkou Británií, Irskem, Austrálií či USA se to nedá porovnat, protože chrtů je tady málo. Tam se chovají tisíce a tisíce chrtů, kdežto u nás je podstav. Takže tyto země asi nedohoníme. V Česku se neběhá a nikdy nebude běhat o miliony – kdo by je taky dával? Pokud jde o sázení, to zatím v Čechách nefunguje. Avšak zájem o sázení, tak jako na jakýkoli jiný sport, tu je.

Jak vidíte svoji podnikatelskou budoucnost?

V celních službách je možnost případné expanze minimální. Na druhé straně nelze ani předpokládat příchod nových firem do této branže, takže vycházím z toho, že si udržíme dosavadní postavení. V každém případě se však já i lidé kolem mimořádně těšíme na nové úkoly, které nás čekají v souvislosti s budovaným sportovním areálem v Praze 5.

JOZEF GÁFRIK

17.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Irácká armáda vtrhla do Kirkuku.
17

Irácký Kurdistán pozastavil přípravu voleb, v oblasti sílí spory

Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

VIDEO: V Ostravě padl rekord. Tatrovka se vydrápala na kovové monstrum

/FOTOGALERIE/ Podívaná, z níž se tajil dech a běhal mráz po zádech, se ve středu odpoledne naskytla návštěvníkům Centra bezpečné jízdy Libros v Ostravě-Přívoze.

Miliardář Soros převedl většinu svého zbylého jmění na Fond otevřené společnosti

Investor George Soros převedl 18 miliard dolarů na jím založenou síť neziskových organizací Fond otevřené společnosti, která je podle mediálních ohlasů druhou největší filantropickou grantovou skupinou v USA. Částka představuje většinu odhadovaného Sorosova jmění.

Evropský soud: minimální výška coby podmínka pro přijetí k policii omezuje ženy

Požadování téže minimální výšky pro muže i ženy, ucházející se o práci u policie, je pro ženy diskriminující. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie.

Merkelová začala jednat o budoucí německé vládě. Její pozice je oslabená

Německá kancléřka Angela Merkelová podnikla ve středu první zkusmé kroky k vytvoření nové spolkové vlády. Potenciálně obtížná jednání by měla vést ke vzniku národní koalice konzervativců (CDU/CSU), svobodných demokratů podporujících podnikání (FDP) a Zelených. Kancléřka má ale oslabenou pozici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení