Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pojištění by neměly podceňovat ani malé firmy

Neštěstí nechodí po horách, ale po firmách – i tak by se dalo parafrázovat známé lidové přísloví, mluví-li se o pojištění podnikatelského rizika. „Takže raději nic nepodceňujte,“ doporučuje odpovědným pracovníkům Radek Starosta, vedoucí odboru pojištění podnikatelů pojišťovny Kooperativa.

16.9.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Luboš Jeníček

Jakou důležitost by měli podnikatelé přikládat pojištění?

Určitě vysokou. Z hlediska potřeby pojištění je celkem jedno, čím se firma či živnostník zabývá.

Bez nadsázky můžeme konstatovat, že pojištění potřebují všichni podnikatelé, bez ohledu na druh činnosti či výši obratu.

V životě každé firmy a každého podnikatele existují rizika, která jsou všeobecná a ohrožují všechny bez výjimky.

Co patří mezí pojištění, na které by měla myslet každá firma a každý podnikatel?

Základem nabídky pojišťoven je komplexní živelní pojištění, tedy soubor nejčastěji pojišťovaných pojistných nebezpečí, kterými jsou požár, úder blesku, výbuch, pád letadla. Podle potřeby zájemce pojišťovna přidává další pojistná nebezpečí – vichřici, krupobití, sesuv půdy, náraz, vodovodní škody a riziko záplavy či povodně.

Další důležitou součástí nabídky je riziko odcizení a vandalismus. V těchto kategoriích mají klienti možnost získat výrazný bonus za to, že si majetek kvalitně zabezpečí. Zodpovědné chování by se mělo v pojištění klientům vždy vyplatit. Nezapomínejme, že pojistit je třeba i movitý majetek – tedy například služební auta – a také odpovědnost za případné způsobené škody.

A není takové pojištění příliš složitou nebo komplikovanou věcí zejména pro malé podnikatele a živnostníky?

Určitě ne. Pojišťovny vyvinuly jednoduché stavebnicové komplexní a srozumitelné produkty i pro zcela malé a začínající podnikatele. V našem konkrétním případě je to například balíček Start Plus, který v rámci jedné smlouvy obsahuje pojištění nemovitého i movitého majetku proti živlům, odcizení a vandalismu, dále pojištění skel, přepravy peněz, pojištění elektroniky a strojů, pojištění přerušení provozu, pojištění dopravy i pojištění obecné odpovědnosti a odpovědnosti za výrobek. Uzavření takové pojistné smlouvy je jednoduché a rychlé, podnikatel uzavře smlouvu doslova za pět minut.

Co má tedy dělat podnikatel, když přemýšlí o zabezpečení vlastního podniku?

Především by měl rozsah a obsah pojištění konzultovat s odborníkem, kterým může být zástupce pojišťovny nebo makléř. Každý podnik i podnikatel by měl věnovat pojistné smlouvě náležitou pozornost již při sjednávání, a to alespoň jejím hlavním ustanovením.

V případě rozšíření podnikání, při různých úpravách majetkových poměrů a při podobných okolnostech, které by mohly mít vliv na rozsah či obsah pojištění, je pak vhodné pojištění přehodnotit a do nové smlouvy promítnout všechny možné změny tak, aby kvalita pojistné ochrany zůstala zachována.

Josef Gáfrik

Autor: Redakce

16.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kateřina Perknerová.
2 13

Pohledem Kateřiny Perknerové: Okamurovy řeči

Ilustrační foto.
2 10

Změna ve vyhlášce dopadne na pacienty. Připlatí si více za léky

Tatra drtí kopce a Zeman rozverně poplácává: prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. října 2017.

Lidé možnost nákazy virem HIV stále podceňují

V Česku žije podle průzkumu Státního zdravotního ústavu z konce srpna tohoto roku 3087 osob s diagnózou HIV. Navzdory neustálému nárůstu počtu případů nákazy virem HIV, který způsobuje smrtelnou chorobu AIDS, se lidé v České republice nemoci neobávají.

Hasiči nacvičovali záchranu zaklíněného člověka. Zpod trolejbusu z kovošrotu

/FOTOGALERIE/ Zvedání několikatunového trolejbusu si vyzkoušeli hasiči v brněnském kovošrotu. Pracovníci všech směn ze stanic Brno-město si tak nacvičili náročnou činnost. Rychlost jejich zásahu totiž jednou může zachránit lidské životy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení