Přemýšlíte o tom, že své zaměstnance pošlete na odbornou stáž nebo jim ve firmě zřídíte školku pro děti?

Nebo se odhodláváte investovat ve vaší firmě více peněz do výzkumu a vývoje? A podnikáte na území hlavního města?

Pak vám Praha na další vzdělávání zaměstnanců, rovné šance pro muže a ženy a na podporu výzkumu a vývoje nabízí dotace.

Od pátého května přijímá pražský magistrát projekty do Operačního programu Praha – Adaptabilita, v jehož rámci je k dispozici celkem 680 milionů korun z evropských fondů. Projekty do druhé výzvy můžete předkládat až do 14. července letošního roku.

Program podporuje vzdělávací a sociální projekty, pomáhá také ekonomicky, sociálně či zdravotně znevýhodněným lidem při hledání zaměstnání a zvyšování šancí na trhu práce.

Miliony na vzdělání

Coby podnikatelé můžete ze tří prioritních os – podpora rozvoje znalostní ekonomiky, podpora vstupu na trh práce, modernizace počátečního vzdělávání –žádat o dotaci na projekty v prvních dvo osách.

První prioritní osa se zaměřuje na další profesní vzdělávání zaměstnanců, osob samostatně výdělečně činných a takzvaně ohrožených skupin zaměstnanců, tedy zdravotně postižených, osob starších 50 let nebo osob s nejvýše středním vzděláním s výučním listem.

Projekty předkládané do první prioritní osy se tak mohou týkat například profesního vzdělávání zaměstnanců nebo jejich lektorů, přípravy odborných stáží či vzdělávání pracovníků ve vědeckovýzkumných a vzdělávacích institucích. Podporován je také rozvoj lidských zdrojů ve výzkumu a vývoji.

Magistrát na tuto osu vyčlenil celkem 310 milionů korun a očekává se, že právě sem bude směřovat nejvíce předložených projektů.

Peníze i na školku

Druhá prioritní osa se týká podpory vstupu na trh práce, začleňování znevýhodněných osob a sladění osobního a pracovního života. Můžete do ní tedy předkládat projekty například na vznik a rozvoj sociálního podniku či flexibilních forem organizace práce.

Peníze dostanete i na vzdělávání pracovníků v sociálních službách, vzdělávání managementu a na rozvoj služeb péče o děti do deseti let, například mateřských škol. Pro druhou prioritní osu má magistrát k dispozici 150 milionů korun.

Efektivní využití

Abyste peníze od hlavního města získali, budete muset splnit celou řadu podmínek.

První z nich je, aby realizace projektů proběhla na území hlavního města a její výdaje byly efektivní, tedy aby sazby účtované například za vybavení nebo lektory odpovídaly obvyklým cenám (jejich soupis je k dispozici na stránkách projektu www.oppa.cz). Délka realizace nesmí překročit 30 měsíců.

O dotace mohou žádat pouze organizace, které dosud systém dalšího profesního vzdělávání zaměstnanců neměly a vytvoří ho až v rámci projektu, nebo které chtějí svůj stávající systém vzdělávání inovovat. Nelze z nich tedy financovat už existující projekt.

V rámci první osy mohou projekty předkládat malé či střední podniky a mikropodniky (společnost s maximálně deseti zaměstnanci a ročním obratem nebo bilanční sumou do dvou milionů eur), v druhé prioritní ose pak všechny podnikatelské subjekty.

Novinkou oproti předchozí výzvě je, že na projektu se coby žadatel budete muset zčásti finančně podílet. Podle náměstkyně pražského primátora Markéty Reedové má toto opatření zajistit vyšší motivaci ke zvýšení kvality a propracovanosti podávaných projektů.

Míra spolufinancování činí u většiny oblastí deset procent, u některých projektů zaplatíte dvacet procent nákladů.

Stanovena je i minimální a maximální možná výše nákladů navrhovaného projektu. Minimální činí jeden milion korun, maximální se u každé prioritní osy liší. Pro první osu je stropem deset milionů korun, pro druhou šest milionů.

Nemusíte spěchat

Projekt je třeba předložit v tištěné podobě a osobně na oddělení Evropského sociálního fondu odboru fondů EU magistrátu na adrese Jungmannova 29/35, Praha 1.

Projekty magistrát přijímá od 5. května do 14. července letošního roku. Všechny potřebné formuláře a přesné požadavky na projektovou žádost najdete na www.oppa.cz a www.eu-zadost.cz.

Výsledky výběrového procesu této výzvy by měly být vyhlášeny ještě letos v prosinci.

Pokud do července nestihnete projekt vypracovat, počkejte na třetí čtvrtletí roku 2010, kdy by měla být vyhlášena další výzva programu Praha – Adaptabilita.

Co je sociální podnik?

V programu Praha – Adaptabilita můžete dostat dotaci i na vznik a rozvoj sociálního podniku.

Tímto pojmem jsou označovány nejčastěji malé a střední firmy, které se v rámci svého podnikání podílejí na společensky prospěšných aktivitách, především v oblasti práce a zaměstnanosti, místního rozvoje a jiných obecně prospěšných oblastí.

Často pomáhají řešit nezaměstnanost handicapovaných a problémových osob nebo třeba ochranu životního prostředí.

Nechte si poradit

Pro ty, kteří si s podáváním projektů nevědí rady nebo jen chtějí lépe porozumět formulářům, pořádá odbor fondů EU Magistrátu hlavního města Prahy řadu seminářů a workshopů.

Zúčastnit se jich mohou jak pokročilí žadatelé, tak úplní začátečníci. Harmonogram pořádaných kurzů, konzultační dobu a další důležité informace najdete na internetové adrese www.oppa.cz.

ZDENKA BUREŠOVÁ