Odstupující ministr Jiří Čunek řekl, že Česká republika bude během svého předsednictví usilovat o zjednodušení čerpání z evropských fondů.

Při nedávném neformálním setkání evropských ministrů zodpovědných za regionální rozvoj byl vytvořen pracovní tým zástupců zemí usilujících o zefektivnění systému evropských dotací. Diskutuje se zejména o návrhu na uvolnění většího objemu zálohových plateb, což by urychlilo průběžné platby u finančně náročných investičních projektů, jako jsou například stavby.

Zjednodušení by však mělo pomoci všem příjemcům, třeba i neziskovým organizacím.

Podle ministra je reálné, aby se původní členské země shodly na společném postupu s těmi novými. „Staré a nové členské země mají podobné návrhy na zefektivnění systému,“ říká Jiří Čunek. „A proto by společná dohoda neměla být problematická. Nejde o nějaká tvrdá vyjednávání, ale o to společně vytvořit jednodušší způsob čerpání, což prospěje všem členským zemím. Na zjednodušení pracujeme průběžně, návrh na komplexnější změnu systému by měl být výstupem našeho předsednictví, lze ho tedy očekávat zhruba za půl roku,“ doplňuje Čunek.

ČR je na tom dobře

I přes určitou složitost systému na tom nejsme s čerpáním fondů Evropské unie špatně. Diskuse, které se kolem toho vedou, totiž často provází neznalost systému finančních toků v oblasti strukturálních fondů. Vyplývá to z analýzy ministerstva pro místní rozvoj.

Jak je to tedy ve skutečnosti? Ke konci roku 2008 bylo z celkové alokace na období 2004–2006 vyčerpáno, tedy certifikováno Platebním a certifikačním orgánem, zhruba 36,5 miliardy korun, což je 1,314 miliardy eur, celková částka dosahuje 44,5 miliardy korun, tedy 1,671 miliardy eur. Vyčerpaná částka představuje 79 procent celkové alokace.

Certifikace probíhá u jednotlivých programů průměrně třikrát do roka a až následně je možné zažádat Evropskou komisi o zpětné proplacení vyčerpaných prostředků. Pokud k již certifikovaným prostředkům připočítáme částku, která je v současné době pro certifikaci připravena, bylo ke konci roku 2008 využito 92 procent z celkové alokace určené na operační programy, jednotné programové dokumenty a iniciativy Společenství. Do konce programového období zbývá využít jen osm procent alokace.

Česká republika navíc zaslala Evropské komisi žádost o posunutí konečného data způsobilosti výdajů programového období 2000–2006 o šest měsíců, to znamená do 30. června 2009, což umožní vyčerpání ještě většího objemu finančních prostředků.

Poptávka roste

Do konce roku 2008 žadatelé předložili celkem 14 005 projektových žádostí v celkové výši zhruba 380,5 miliardy korun, v evidenci se nyní nachází na 4013 schválených projektů, jejichž finanční objem činí přibližně140,1 mi­iardy korun. Celková suma představuje 66,2 procenta alokace na léta 2007 a 2008.

Téměř 41 procent všech předložených žádostí v hodnotě 160,5 miliardy korun prochází procesem schvalování. Předložené žádosti svým objemem dosahují téměř jednu polovinu celkové alokace pro Českou republiku na období 2007–2013!

Co z toho vyplývá? Podle analýzy ministerstva pro místní rozvoj po pozvolném rozjezdu čerpání finančních prostředků z EU v roce 2007, jehož příčinou byl zdlouhavý proces schvalování operačních programů, došlo v roce 2008 k prudkému nárůstu poptávky po dotacích z EU, a také se výrazně zvýšil počet i objem schválených projektů, které budou postupně realizovány.

Chceme-li hodnotit úspěšnost čerpání fondů Evropské unie, měli bychom znát takzvané pravidlo N+3, které říká, že alokace podpory na konkrétní rok musí být vyčerpána během následujících tří let. Celkový objem schválených projektů nyní přesahuje limit roční alokace 2007 a zasahuje již do alokace vyhrazené na rok 2008. Za předpokladu kvalitního řízení projektů bude roční alokace 2007 řádně a včas vyčerpána.

V dalších letech lze očekávat kromě dalšího nárůstu žádostí o podporu významný posun v realizaci schválených projektů, které budou následně průběžně propláceny. Porostou objemy prostředků připravených k certifikaci, tedy prostředků, které jsou propláceny z fondů EU a následně převáděny na účty žadatelů.

Finanční toky

Prostředky z fondů Evropské unie jsou příjemcům předfinancovávány ze státního rozpočtu v českých korunách po splnění stanovených kritérií (s výjimkou OP Přeshraniční spolupráce ČR–Polsko, kde jsou platby prováděny v eurech).

Příjemci žádají o finanční prostředky na realizaci projektů financovaných z fondů EU řídicí orgány. Ty následně žádají o refundaci prostředků vyplacených ze státního rozpočtu Národní fond (Platební a certifikační orgán), který spravuje prostředky EU.

ZDENA LÍKAŘOVÁ