ČÍSLO MĚSÍCE

V Česku je čtyřikrát více dlužníků

O 400 procent vzrostl v letošním lednu oproti loňskému počet pohledávek, které věřitelé předali k vymáhání. V lednu 2008 to bylo 1134 pohledávek, v lednu letošního roku jich podle společnosti Deredes bylo již 4890.

Počet vymáhaných pohledávek stoupá už od loňského října. Více dlužníků je mezi soukromými osobami, oproti podnikatelům je jich třikrát víc. (zbu)

VÝHRA MĚSÍCE

Původně studentská brněnská firma YSoft, která se zabývá vývojem softwaru pro tisk, v únoru koupila 80 procent svého amerického konkurenta Xpert Image. Z Xpert Image se tak stane YSoft Americas, který bude českou firmu zastupovat na americkém trhu. YSoft vznikla v roce 2000, kdy ji založila skupina studentů.

V současnosti zaměstnává 70 lidí a dosahuje ročního obratu 102 milionů korun. Své pobočky už má i v Japonsku a Izraeli. (zbu)

PROHRA MĚSÍCE

Malé a střední firmy propouštějí

Polovina českých malých a středních firem už v důsledku zhoršené ekonomické situace propouštěla nebo propouštění plánuje. Více než třetina podniků také omezuje nebo omezí výrobu. Vede je k tomu pokles zakázek.

Necelá polovina podnikatelů navíc očekává, že v letošním roce zakončí hospodaření se ztrátou. Tyto výsledky přinesl průzkum Hospodářské komory ČR pro Hospodářské noviny, který oslovil 1261 malých a středních podniků.

INFORMACE MĚSÍCE

Stát podnikatelům odpustí zálohy i DPH

Malé firmy nemusí platit zálohu na daně z příjmu, podnikatelé si odečtou DPH při nákupu nových osobních automobilů.

Tyto úlevy jsou součástí novely zákona, kterou 3. března schválila Poslanecká sněmovna. Pokud ji během března schválí Senát a podepíše prezident, měla by novela platit už od 1. dubna.

Změny tvoří součást souboru opatření Národního protikrizového plánu vlády. Jejich cílem je podpořit v době ekonomické krize české podnikatele.

Odpuštění záloh na daň z příjmu a odečtení DPH při nákupu nového auta jsou dvě opatření z většího vládního balíčku, který má pomoci podnikatelům v době krize.

Obě opatření, která sněmovna 3. března ve formě novely zákona přijala, sníží podnikatelům náklady a ponechají jim tak víc financí na provoz firmy.

Letos bez záloh

Malým firmám novela uleví především od záloh na daně z příjmu. Platit je nemusí podnikatelé, kteří měli k 1. prosinci 2008 nejvýš pět zaměstnanců. Odpuštění záloh proběhne automaticky, nebude třeba o něj žádat.

Samotným daním se podnikatelé ale nevyhnou, zaplatit je musí v řádném termínu.

Auta i bez mřížky

Všichni podnikatelé si pak budou moci odečíst DPH při nákupu nového osobního automobilu. Dosud se tato úleva vztahovala jen na nákladní a užitková auta nebo na auta, která byla vybavena pevnou mřížkou.

Odpuštění DPH u nových automobilů má snížit podnikům jejich náklady. Pomůže především malým podnikatelům, kteří na nákup většího automobilu nemají peníze. Takto nebudou muset kvůli odpuštění DPH investovat do instalace pevné mřížky.

Zároveň by novela měla oživit trh s auty, který v poslední době stagnuje. Stát přitom přijde o přibližně 2,4 miliardy korun.

DPH se nemění

Nejprve ale nová opatření musí schválit Senát a podepsat prezident Václav Klaus. Pokud se vše podaří stihnout do konce března, mohla by novela zákona platit už od 1. dubna.

Ve sněmovně oproti tomu neuspěly návrhy na snížení nižší ani základní sazby DPH. Neprošel ani návrh zvýšit dolní sazbu DPH na 15 procent.

Během března by sněmovna měla projednat i možnost zavedení takzvaného šrotovného. Jde o příspěvek na nákup nového automobilu, pokud je zároveň zlikvidován automobil starý.

Pomoc malým firmám

Evropská komise připravuje plán, který by měl ulehčit firmám s maximálně deseti zaměstnanci a obratem do milionu eur nebo účetní rozvahou do půl milionu eur. Plán by tyto firmy zbavil mnoha účetních povinností. Návrh ale ještě musí posoudit europoslanci a vlády členských států Evropské unie.

Evropská komise odhaduje, že plán by malým firmám ušetřil až 1200 eur ročně. Snížení administrativní zátěže podnikatelů si Česká republika vytyčila jako jeden z cílů svého předsednictví EU.

Odměny

Odměny v práci pobírá oproti loňskému roku o šest procent lidí méně. Třináctý plat má o pět procent Čechů méně. Dovolenou navíc má ve srovnání s loňskem o čtyři procenta lidí méně. O čtyři procenta poklesl i počet lidí, kteří dostávají příspěvek na penzijní připojištění.

Takové výsledky přinesl průzkum mezd a platů společnosti Merces.cz. Na Slovensku je podle průzkumu pokles ještě výraznější.

Tržby rostly

Maloobchodní tržby loni v porovnání s rokem 2007 vzrostly o 0,5 procenta. V roce 2007 byl tento meziroční růst ve výši 7,5 procenta. V prosinci navíc tržby dokonce klesly o 2,9 procenta. Celkově maloobchod zaznamenal nejpomalejší růst od roku 1999. Vyplývá to ze zprávy Českého statistického ú­řadu.

Největší podíl na poklesu měly prodejny se smíšeným zbožím s převahou potravin a prodejny elektroniky, nábytku a zboží pro domácnost. Tržby naopak rostly obchodům s textilem a obuví a internetovým a zásilkovým maloobchodům.

Tržby v odvětví služeb v posledních třech měsících roku 2008 klesly oproti stejnému období roku 2007 o 5,8 pr­ocenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Tržby vzrostly jen v oblasti výpočetní techniky. Nejvíce prosperujícím odvětvím v rámci výpočetní techniky bylo zpracování dat a databanky, posilovalo také poradenství a dodávky softwaru.

Mírný růst tržeb zaznamenaly úklidové agentury. Ostatní podnikatelská odvětví se podílela na meziročním poklesu.

V loňském roce výrazně vzrostla hodnota nových stavebních zakázek, klesl ale jejich počet. Hodnota zakázek se zvýšila o 17,5 procenta, jejich počet klesl o 10 procent. Téměř o 50 procent narostl ve srovnání s rokem 2007 počet veřejných zakázek. Ukazují to data Českého statistického ú­řadu.

Nejvíc klesala hodnota zakázek na nebytové výrobní budovy, vzrostla naopak u inženýrských staveb a nevýrobních nebytových budov.

Růstu celkové hodnoty zakázek napomohl rozvoj dopravní infrastruktury a modernizace nemocnic.

Průměrná hodnota nové zakázky loni dosáhla 4,3 milionu korun, tedy o třetinu více než předloni.

Zájem o leasing klesl v loňském roce o 27 procent.

Uvedla to Česká leasingová a finanční asociace. Takový meziroční pokles je největší v české historii, zároveň jde teprve o druhý pokles v leasingové oblasti od roku 1991. V roce 2007 přitom leasing v České republice stoupl o necelých 15 procent.

Dalších 11 výrobků získalo krajskou značku Vysočina – regionální produkt. Celkem se už pod touto značkou prodává 26 výrobků.

Účelem ocenění je zviditelnit místní výrobky a podpořit cestovní ruch. Mezi nově oceněnými výrobky jsou například cereální chléb, biomouka nebo pivo. Pozadu nezůstaly ani rukodělné výrobky, například dřevěné lidové hračky či keramika.

Zájemci o značku musí projít přísnou certifikací a zaplatit registrační poplatek 1500 korun. Platí se i za užívání značky, vybrané peníze slouží k její propagaci.

Zemědělci nevydělávají

Čeští zemědělci vloni vydělali o 30 procent méně než předloni. Oproti roku 2007, kdy jejich tržby dosáhly 13,7 miliardy korun, vydělali v roce 2008 jen 9,7 miliardy korun. Největší podíl na celé výrobě měly obiloviny, druhou nejvýznamnější komoditou bylo mléko. Vyplývá to z údajů Českého statistického ú­řadu.

Přes prudký pokles jde o druhý nejúspěšnější rok od vstupu České republiky do Evropské unie.

V lednu 2008 ubyli v České republice zahraniční zaměstnanci. Jejich počet klesl zhruba o 12 200, z prosincových 284 551 na lednových 272 355. Počet zahraničních zaměstnanců přitom v posledních letech rostl. Vyplývá to ze statistik ministerstva práce a sociálních věcí.

Nejvíc ubylo Slováků, odešlo jich téměř 6000. Vietnamců je na českém trhu práce o 2000 méně, ubylo také Ukrajinců, Poláků a Mongolů. Míra nezaměstnanosti od prosince vzrostla o 0,8 procenta na lednových 6,8 procenta.

Podle ČSÚ únoru znovu poklesla důvěra v domácí ekonomiku. Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku vytrvale klesá, v únoru se propadla až na úroveň z listopadu 1999. Spotřebitelé v příštím roce očekávají zhoršení ekonomické a finanční situace, stoupá i podíl těch, kteří čekají zvýšení nezaměstnanosti.

Čechy podle průzkumu nepřekvapí ani další propouštění, ani pokles průmyslové výroby.

ZDENKA BUREŠOVÁ