Raketa New Shepard společnosti Blue Origin dnes úspěšně vynesla modul RSS New Step s nejbohatším mužem světa Jeffem Bezosem a třemi dalšími vesmírnými turisty k hranici vesmíru. Nosná raketa i modul s posádkou po několika minutách bezpečně přistály. Přímý přenos bylo možné sledovat na webu společnosti.

Bezos následoval svého konkurenta v rodící se lukrativní vesmírné turistice Richarda Bransona, který se v raketoplánu VSS Unity své společnosti Virgin Galactic podíval k hranici vesmíru 11. července. V obou případech šlo o suborbitální lety, to znamená, že VSS Unity ani modul RSS New Step nedosáhly oběžné dráhy kolem Země.

Jeff Bezos poletí do vesmíru
Bezos a jeho cesta do vesmíru: kdo bude na palubě, co let obnáší a další detaily

Společnost Blue Origin se nyní zařadila mezi soukromé společnosti schopné dopravovat do vesmíru astronauty. Následovala tak firmu Virgin Galactic a v letech do kosmu dosud nejúspěšnější společnost SpaceX podnikatele Elona Muska. Raketa New Shepard letěla dnes k hranici vesmíru s lidmi poprvé.

Raketa vzlétla několik minut po 15:00 SELČ z kosmodromu společnosti Blue Origin v poušti na západě Texasu. Podle plánu se od ní po necelých třech minutách odpoutal modul s posádkou a sám vystoupal nad Kármánovu hranici ve výšce 100 kilometrů, která je obecně uznávanou hranicí mezi zemskou atmosférou a vesmírným prostorem.

Vesmírná loď společnosti Virgin Galactic.
VIDEO: Historický milník. Miliardář Branson úspěšně doletěl k hranici vesmíru

Zatímco nosná raketa začala klesat zpět k zemi, čtveřice lidí v modulu si mohla tři až čtyři minuty užívat stav beztíže. Raketa po svém přibližně sedmiminutovém letu přistála horizontálně v texaské poušti asi dvě míle od místa startu. Modul pak na zem bezpečně dosednul o tři až pět minut později.

Nejmladší a nejstarší pasažér

Spolu s Jeffem Bezosem letěl i jeho bratr Mark. V posádce byla také 82letá průkopnice letectví Wally Funková, která se stala nejstarším člověkem, jenž zavítal do vesmíru. Dosavadním držitelem rekordu byl astronaut John Glenn, který v roce 1962 jako první Američan obletěl zeměkouli a do vesmíru se znovu podíval v roce 1998 v 77 letech. Čtvrtým členem týmu je 18letý Oliver Daemen, který překoná rekord sovětského kosmonauta Germana Titova. Ten se v roce 1961 dostal do vesmíru jako druhý člověk po Juriji Gagarinovi v 25 letech.

Na celý let se můžete podívat zde:

Zdroj: Youtube

Bezose v soutěži rodící se lukrativní vesmírné turistiky o devět dnů předstihl majitel konkurenční firmy Virgin Galactic Richard Branson. Ten se 11. července zúčastnil prvního - a úspěšného - letu firemního raketoplánu VSS Unity k hranici vesmíru s kompletní šestičlennou posádkou. Bezose to však nechalo klidným, neboť Branson podle něj do vesmíru nedoletěl. Unity totiž vystoupal jen nad 80 kilometrů a tuto výšku uznávají za hranici vesmíru "jen čtyři procenta světa", nechal se slyšet šéf Blue Origin.

Jak v případě VSS Unity, tak modulu vyneseného raketou New Shepard se každopádně jedná "jen" o takzvané suborbitální lety. To znamená, že nedosáhnou oběžné dráhy kolem Země.