Opravdový dopravní kolaps zažily 30. března 2022 České Budějovice. Důvodem byla série nehod, bohužel i jedné tragické. Tu první dostala Policie ČR nahlášenou už ve 4.02 hodiny ráno. Na velké okružní křižovatce v Okružní ulici se podle jihočeského policejního mluvčího Milana Bajcury převrátil náklaďák. Jde přitom o trasu, kudy se do jihočeské metropole přijíždí od Třeboně a zároveň je to přivaděč od dálnice D3. Překládka zboží se protáhla přes poledne a potom ještě následovalo vyprošťování automobilu.

Tragédie ve Strakonické

Nejhorší následky měla havárie, která se stala na mostě přes Vltavu ve Strakonické ulici. K dopravní nehodě, která se udála před 7. hodinou, byly vyslány dvě pozemní posádky záchranky, včetně lékaře. "Řidička zůstala po nárazu ve vozidle zaklíněna a v bezvědomí. Po vyproštění mohl lékař už pouze konstatovat smrt, neboť žena utrpěla závažná poranění neslučitelná se životem," sdělila k tragické nehodě mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Zuzana Fajtlová. Policie při vyšetřování následků nehody odkláněla dopravu, protože oba jízdní pruhy směrem k Pražské byly zpočátku neprůjezdné.

Tragická nehoda na Strakonické v Českých Budějovicích 30. 3. 2022.
Na Strakonické v Budějovicích se řidičce stalo osudné předjíždění

V kraji 15 nehod

Jen do 12. hodiny řešili policisté v kraji 15 dopravních nehod, z toho sedm v Českých Budějovicích. Kromě již zmíněných to byly srážka auta se zvěří na Zavadilce, karambol tří vozů s nedodržením bezpečné vzdálenosti na křižovatce Strakonická - Průběžná u Möbelixu. "Další havárie byla na křižovatce Mánesovy ulice s ulicí Na Dlouhé louce a v ulici Boreckého bylo sraženo dítě," zmínil některé další nehody Milan Bajcura. U dítěte došlo naštěstí jen k lehkému zranění. Navíc se dodávka a osobní automobil střetly také na kruhové křižovatce ulic Husovy a Milady Horákové u nového Kauflandu.

Cestování vlakem, ilustrační foto.
Na trati z Budějovic do Prahy chystají tříměsíční výluku, začne v sobotu

Doprava tedy byla ochromena téměř dokonale, protože skoro neexistovaly ani žádné objízdné trasy na severozápadě města, které by nebyly postiženy nehodami. Například popojíždění po staré Husovce od křižovatky U Cara v Českém Vrbném k novému Kauflandu "sever" na křižovatce Husovy a Milady Horákové trvalo mezi 8. a 9. hodinou přibližně hodinu, a to se jedná o úsek dlouhý jen přes kilometr.

Zpoždění i pro MHD

K vyprošťování a likvidaci následků nehod byli povoláni i profesionální hasiči. Podle Venduly Matějů, tiskové mluvčí HZS JČK zasahovali hasiči ze stanice České Budějovice a stanice Suché Vrbné u tragické havárie na Strakonické ulici a u nehody na Okružní.

Tepelný přivaděč z temelínské elektrárny pro budějovickou teplárnu. Obnovené práce nedaleko Křivonosky.
Teplem z Temelína chtějí vytápět skleníky, už hledají investory

Dopravní problémy se odrazily i na zpoždění vozů MHD. Podle Barbory Smudkové, tiskové mluvčí Dopravního podniku města České Budějovice, dosahovalo zpoždění dopoledne až k 50 minutám u některých spojů, postupně, tak jak byly následky nehod odklízeny, se i jízdy vozidel MHD srovnávaly s jízdním řádem. "Teď už jezdíme v normě," uvedla po poledni Barbora Smudková s tím, že případná zpoždění odpovídají obvyklému provozu.