Plastové kartičky štvaly mnohé řidiče. S platnou novelou se to mění. Teď jim při silniční kontrole stačí libovolná identifikace. „Policisté si je v databázi během pár chvil najdou podle sdělených údajů, například když se představí a v případě shody jmen uvedou datum narození. U auta zase vidí registrační značku, což jako údaj bohatě stačí,“ popsal pirátský náměstek ministra pro legislativu Ondřej Profant.

Komplikace však mohou nastat při menší dopravní nehodě, tedy v případě, kdy policii volat řidič nemusí a stačí vyplnit záznam o dopravní nehodě. Součástí formuláře je totiž informace o řidičích, s políčky číslo řidičského průkazu nebo zelené karty.

Přechod na elektronický systém vyvolává problémy s chybějícími nebo nesprávnými údaji v registru vozidel:

Technický průkaz. Ilustrační snímek
Digitální techničáky některým řidičům komplikují život. Kvůli chybným údajům

Pro pojišťovny to ale nemusí být problém. „Pro nás, pro vyřešení škody, je hlavně důležité, aby byli oba řidiči jasně identifikovaní. Tedy i když už není potřeba mít některé doklady fyzicky u sebe, je dobré je mít alespoň digitálně,“ poradila mluvčí Direct pojišťovny Nela Maťašeje.

Zdroj: DeníkIdeální je podle ní aplikace eDoklady, kterou mohou využít jen ověření uživatelé. „Pokud lidé z nějakého důvodu tuto aplikaci nevyužívají, doporučujme alespoň nafocení dokladů na mobilní telefon,“ dodala Maťašeje.

Když řidiči v záznamu o dopravní nehodě číslo zelené karty nebo údaje z řidičského průkazu nevyplní, záleží pak na libovůli té které pojišťovny.

Kdy zavolat policii?

A co dělat v případě, kdy řidiči nebudou chtít nebo nebudou schopní navzájem prokázat totožnost, nebo když některý z řidičů bude mít pochybnosti o dokladech, které mu druhý řidič ukáže jen nafocené v mobilu? Jistotou je zavolat policii.

Aplikace eDoklady je v obchodech Google Play a AppStore ke stažení zdarma. A je o ni zájem:

Mobilní aplikace eDoklady.
Nová aplikace eDoklady: Kde ji zdarma stáhnout, jak řešit problémy, na co myslet

Podobně je tomu podle pojišťoven u nehody s autem, které má registrační značku jiného státu. „V tomto případě doporučujeme volat policii, i když má viník doklady fyzicky u sebe,“ podotkla Maťašeje. Stejně tak je třeba mít doklady s sebou při cestách do zahraniční.

Novela přitom plastové karty řidičáků neruší. „Vydávat se budou stále stejně a pořád musíte mít platný doklad alespoň doma v šuplíku,“ zdůraznil Profant.

Co mít s sebou v autě?

Doklady:
Od 1. 1. 2024 řidiči nemusejí při cestách po ČR mít u sebe řidičský průkaz a technický průkaz, oboje však musí mít platné (pojišťovny doporučují aplikaci eDoklady, nebo mít doklady nafocené v mobilu). Stejně tak letos odpadá povinnost mít u sebe takzvanou zelenou kartu (potvrzení o povinném ručení). Při cestách do zahraniční je třeba mít doklady s sebou.

Povinná výbava:

 • výstražný trojúhelník
 • reflexní vesta pro řidiče
 • autolékárnička
 • náhradní kolo, nebo sada na opravu pneumatik

Doporučená výbava:

 • formulář záznamu o dopravní nehodě
 • reflexní vesta pro každého pasažéra (v některých zemích EU povinné)
 • hasicí přístroj (v některých zemích EU povinné)
 • náhradní žárovky a pojistky
 • tažné lano
 • silná svítilna a nůž na řezání bezpečnostních pásů
 • smetáček a škrabka na led (v zimním období)
 • zásoba pitné vody (v letním období)