Nebezpečnou munici, která mohla vybouchnout, našel v neděli večer v lese u lokality Kuřimská hora hledač kovů. „Přivolaní pyrotechnici potvrdili, že se jedná o sovětskou pumu a vyhodnotili, že ji deaktivují druhý den. My jsme ji od nálezu střežili, aby s ní nikdo neodborně nemanipuloval,“ informoval policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Lidé se domů vrátili zhruba po dvou hodinách, kdy pyrotechnici kolem půl desáté dopoledne pumu deaktivovali. Poté ji převezli na bezpečné místo k likvidaci.

Nález ovlivnil výuku na tamní střední odborné škole a učilišti, kde policisté evakuovali zhruba 170 lidí. „Nevěděli jsme, jak dlouho to potrvá, tak jsme žáky dnes poslali domů,“ sdělila v pondělí zástupkyně ředitele školy Hana Novotná.

Při evakuaci pomáhali i zdravotníci z jihomoravské záchranky. „Inspektor provozu na místě poskytl péči starší ženě, která měla kvůli evakuaci akutní stresovou reakci,“ řekla Deníku Rovnost mluvčí záchranky Michaela Bothová.

Policie na twitteru uvedla, že do bezpečné vzdálenosti musela dostat stovky lidí. Evakuace se podle kuřimského starosty Draga Sukalovského týkala ulic U Rybníka, Buďárkova, Láznisko a částečně ulic Podhoří, Křížkovského a Tišnovská. „Evakuace zhruba tří stovek obyvatel byla klidná. Lidé většinou našli útočiště u svých známých a příbuzných,“ sdělil starosta.

S nebezpečnou municí se museli pyrotechnici v kraji vypořádat i před necelým rokem, a to v Ostopovicích na Brněnsku. Evakuace obyvatelů ale nebyla nutná. Měsíc před tím narazili dělníci při výkopových pracích u brněnského Petrova na minometný granát. Ani tehdy své příbytky lidé nemuseli opustit