Oblíbený maxijedlík Kamil Hamerský už nebude bavit publikum při závodech v pojídání nejrůznějších pokrmů, ani si nedá své oblíbené ovocné knedlíky. Tragicky zahynul při nehodě u Dolní Rožínky na Bystřicku, kde jeho auto narazilo do stromu.

I když bylo pro Kamila Hamerského pojídání čehokoliv na čas pouze koníčkem, proslavil se tím. Dokonce se mu podařilo vytvořit několik českých a světových rekordů.

„Nejraději ale měl přirozenou a nijak neupravenou stravu, především ovoce a zeleninu. Věřil, že se správným stravováním a myšlením tu může být i déle jak sto let, pokud ho nepřejede auto, nebo se nestane něco jiného. Bohužel se mu toto tvrzení již nikdy nepotvrdí,“ řekl syn známého držitele rekordů Tomáš Hamerský.

Tragická nehoda u Dolní Rožínky na Žďársku. Řidič náraz autem do stromu nepřežil.
Tragická nehoda na Žďársku: náraz do stromu u Dolní Rožínky řidič nepřežil

Deset koblih dokázal štíhlý muž a otec čtyř dětí sníst za 128 vteřin, dvou a půlkilový jablečný štrúdl zhltl za 13,27 minut a za dvacet minut spořádal 2,924 kg bramborových šišek omaštěných máslem a sypaných mákem. To jsou jen některé z rekordů, kterých Kamil Hamerský dosáhl. Diplomů a certifikátů získal v tomto oboru bezpočet.

Profesí Kamila Hamerského nebyla gastronomie, jak by se podle jeho úspěchů snad mohlo zdát. Byl manuálně velmi zručný a spoustu času trávil v dílně.

„V roce 1986 nastoupil na tříletý výuční obor strojní mechanik. Pak pokračoval ve čtyřletém dálkovém maturitním studiu při zaměstnání na Střední průmyslové škole strojnické v Brně, vybral si obor strojírenská technologie. Po škole začal pracovat jako seřizovač poloautomatických soustruhů a brusič kovoobráběcích nástrojů. Pak pracoval coby strojník a řidič ve vírské vodní elektrárně. Přitom si dodělal dvouletý výuční obor elektromechanik. Následně do svých posledních okamžiků pracoval v kovoobráběcí firmě v Bystřici nad Pernštejnem jako obsluha NC stroje,“ popsal profesní život maxijedlíka Kamila Hamerského jeho syn Tomáš. Ve čtvrtek 13. dubna by mu bylo jednapadesát let.

Helena Zelená Křížová