Tři dělníci před padající 400 kilogramů těžkou zdí v suterénu utekli, nejmladší z nich, 18letý, to nestihl.

Jeden z prvních byl na místě neštěstí statik, kterého v autě s houkajícím majákem přivezli z Hradce Králové policisté. Nebylo totiž jasné, jestli obydlený dům na rohu ulic Hradecká a Družstevní práce nemá narušenou statiku. Pod jeho vedením se úzkými chodbami do sutin pro zraněného vydali hasiči - cestu si museli zpevňovat pažením, aby na ně nespadly další části zdiva. Jejich naděje vyhasla krátce před polednem: mladík zemřel. Potvrdil to bez bližších podrobností Vladimír Švába z krajské záchranky.

Starosta Třebechovic Roman Drašnar mezitím intenzivně jednal se statiky. „Dům je v pořádku, lidé nemusí opustit svoje byty,“ řekl Deníku kolem poledne. Místo, kde spadla zeď, je totiž v suterénu mimo půdorys domu. Hasiči, kteří se nepřetržitě pokoušeli odstranit suť a odhalit specialistům místo sesuvu, však kolem druhé odpoledne narazili na další uvolněné zdivo v podzemí. Na pomoc jim proto po šestnácté hodině přijela speciální těžká technika včetně sacího bagru.

Havárie osobního automobilu u Vysoké nad Labem.
O víkendu skončily dva automobily na střeše

Náročný zásah hasičů trval víc než půl dne. Až kolem 22. hodiny se podařilo vyprostit tělo zavaleného mladíka. Pomocí takzvaného univerzálního dokončovacího stroje (UDS) byly rozebrány a odstraněny stropy části sklepního prostoru tak, aby se hasiči dostali přímo k závalu. Při tom musel být narušen povrch v místě, kudy vede chodník.

„Následně byly pomocí sacího bagru odsány z prostor závalu asi čtyři kubíky suti a zeminy. Hasiči poté zabezpečili místo zásahu a předali jej starostovi města. Provizorní výztuhy, kterými sklep stabilizovali, zůstanou na místě do doby, než se o zabezpečení prostor postará odborná firma," informovala mluvčí hasičů Martina Götzová.

„Po vyproštění muže byla ověřena jeho totožnost a na místo přivolaný koroner potvrdil jeho úmrtí," doplnila policejní mluvčí Magdaléna Vlčková. Místo tragické události je zajištěno a kvůli provádění dalších úkonů má být nadále střeženo policejní hlídkou.

V Blešně se srazily motocykly s autem.
V Blešně se srazily motocykly s autem