„Hasiči se střídají a pokračujeme v odstraňování velkého množství zeminy, pod kterou je muž zasypaný. Práci komplikuje to, že studna není stabilní a musíme postupovat velice opatrně. S každým metrem musíme dávat nové bednění,“ uvedl v neděli po osmé hodině ráno Dvořák. Jak dlouho ještě záchranné práce potrvají, nedokázal v tu chvíli odhadnout.

Mladého muže, kterého v sobotu po poledni zasypala zemina v hloubené studni ve Velkých Pavlovicích, zachraňuje bez přestávky na třicet hasičů. Jaký je jeho skutečný zdravotní stav, stále nikdo neví. Prvotní nejčernější předpoklady, o tom, že nemohl uvolnění množství zeminy a kamení přežít, se zatím nepotvrdily.

Naděje na jeho přežití se ale s každou přibývající hodinou snižuje. „Pod zeminou může být vzduchová kapsa, díky níž může být ještě na živu,“ uvedl v sobotu po osmé hodině večer mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák.

Záchranáři jsou v pohotovosti


Událost se stala ve dvoře rodinného domu na Hlavní ulici, která je zčásti uzavřená. Podle informací Deníku Rovnost je muž v asi desetimetrové hloubce. Situaci znesnadňují nestabilní stěny studny, které záchranáři zpevňují. „V sobotu v podvečer nám přijel na pomoc speciální sací bagr, který s odstraněním zeminy pomáhá rychleji,“ sdělil Dvořák. Na místě jsou také bánští záchranáři. 

Na pomoc dorazil k zavalenému sací bagr.Zdroj: HZS JMK

Při zahájení záchranných prací v sobotu po poledni vyslali jihomoravští záchranáři na místo posádky, včetně vrtulníku. Vzhledem k situaci je ale odvolali. „Jsme v pohotovosti, připraveni okamžitě přijet na místo pokud se hasiči k muži dostanou,“ sdělila mluvčí záchranářů Hedvika Kropáčková. Za zdravotníky by měli být na místě psychologové, kteří pomáhají rodině.

Co přesně se v sobotu ve Velkých Pavlovicích stalo, zatím nikdo netuší. Muže začala po poledni hledat rodina. Na úpravách u studny pracoval údajně se svým otcem. V osudný okamžik ale byl u studny sám.

Podle vyjádření mluvčího jihomoravské policie Bohumila Maláška muže zavalila zemina při jejím čištění. Studna je podle velitele hasičů hluboká 10 metrů a má metr a půl v průměru.

Příčinu požáru v chotěbořském kostele hasiči vyšetřují.
V kostele v Chotěboři hořelo. Škoda přesáhne milion korun