Jak informoval mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal, v úterý se ve 20:19 hodin střetl v Hrdějovicích na přejezdu vlak R 700 jedoucí z Českých Budějovicích na Prahu s osobním vozem.

Další nehody na jihočeských přejezdech ZDE.

"Nehoda se udála na přejezdu číslo P 6093, který je zabezpečen světelnou signalizací bez závor. Drážní inspekce na místo mimořádné události nevyrážela a šetření na místě prováděli vyšetřovatelé provozovatele dráhy Správy železnic od nichž jsme obdrželi informace, že při mimořádné události byla zraněna jedna osoba," přiblížil.

Celkově byly podle něj škody odhadnuty na 580 tisíc, na vlaku 80 tisíc na havarovaném vozidle 500 tisíc. "Provoz na trati byl obnoven v 22:06 hodin," dodal Drápal.

Uvolnila brzdu s automatickou převodovkou

Další podrobnosti doplnili policisté vyšetřující nehodu na místě. Jak zmínil policejní mluvčí Milan Bajcura, českobudějovičtí dopravní policisté vyjížděli k nehodě krátce po půl 9. večerní. "Ke střetu osobního vozidla s vlakovou soupravou došlo na železničním přejezdu mezi českobudějovickou městskou částí Nemanice a obcí Hrdějovice. Po příjezdu na místo a vlastním šetření zjistili, že účastnící nehody se stala dvacetileletá řidička osobního vozidla tovární značky Audi Q7 s přívěsem na koně tovární značky Cheval Liberte," shrnul.

Střet dodávky s vlakem na přejezdu v Protivíně 27. července 2022.
V Protivíně na přejezdu se srazila dodávka s osobním vlakem

Žena v té době přijížděla od Hrdějovic, po ulici Nemanická směrem do Nemanic, ulicí Jubilejní. Před přejezdem zastavila na signál střídavého intervalu červené barvy, upozorňující na příjezd vlakové soupravy. "Když ale rychlíková souprava přes uvedené křížení silnice s železniční tratí projížděla, lehce uvolnila brzdový pedál a vzhledem k tomu, že její vozidlo bylo opatřeno automatickou převodovkou, došlo k rozjezdu a nárazu do vlaku. Po nárazu bylo vozidlo odhozeno a pak couvala zpět pod přejezd," popsal Bajcura.

Jen lehké zranění

Strojvůdce vlakové soupravy nemohl nárazu do vagonů zaznamenat a proto na radiovýzvu zastavil až v železniční stanici Chotýčany. "Dívka se při nehodě lehce zranila, kdy byla následně převezena vozidlem Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje do nemocnice," dodal policejní mluvčí.

Strojvůdce v Jílovicích naboural lokomotivou do špatně zaparkovaného náklaďáku.
Strojvůdce v Jílovicích naboural lokomotivou do špatně zaparkovaného náklaďáku

Ve vlaku cestovalo cca 200 cestujících, kdy nikdo neutrpěl zranění ani hmotnou škodu. "Všem řidičům připomínáme na obezřetnost při přejíždění železničních přejezdů. I když máte volnou jízdu, kdy svítí přerušované světlo bílé barvy a nemáte náležitý rozhled na obě strany, vždy zpomalte nebo zastavte," uzavřel Bajcura.