K tragické nehodě došlo na železničním přejezdu bez závor, zabezpečeného světelným výstražným signalizačním zařízením, na ulici 5. května mezi vlakovými stanicemi Třebovice a Svinov kolem 10. hodiny.

V rychlíku cestovalo zhruba sedmdesát lidí. Ještě dlouho po nehodě museli zůstat ve vlaku. Při pozdějším odchodu nechtěli o neštěstí mluvit. Někteří jen uvedli, že v první chvíli netušili, že došlo ke srážce s autem. Vlak se prý jen mírně otřásl a začal brzdit.

Nejprve se hovořilo o několika zraněných, později policejní mluvčí potvrdila tragické následky. 

Motorový vlak. Ilustrační foto.
Ve Vraňanech srazil vlak ženu. Zřejmě se jednalo o sebevraždu

„Strojvedoucí již nestačil střetu zabránit. V osobním vozidle cestovaly tři osoby. Řidič byl předán se zraněními zdravotníkům. Dvě nezletilé osoby rovněž, ale obě bohužel svým zraněním podlehly," uvedla v sobotu večer mluvčí policie Soňa Štětínská.

„Bylo by předčasné a neobjektivní vyjadřovat se k příčině nehody a vzhledem k citlivosti události k souvisejícím skutečnostem, potažmo cokoliv blíže komentovat a uvádět detaily," dodala Soňa Štětínská s tím, že policisté jsou na začátku prověřování celé události, kdy bude následovat další shromažďovaní a vyhodnocování informací. Provedená dechová zkouška u strojvedoucího byla negativní.

Policisté, jak dále mluvčí uvedla, budou vycházet také ze zadaných znaleckých posudků. S ohledem na charakter události byl následně povolán i psycholog, který poskytl posttraumatickou péči řidiči osobního automobilu.

Na místě zasahovalyi také hasiči. „Hasiči ihned po příjezdu provedli protipožární zajištění havarovaného vozidla, které se nacházelo mimo koleje a současně zahájili resuscitaci dvou dětí, které již byly mimo vozidlo," doplnil mluvčí krajského hasičského sboru Lukáš Popp.

Dopravní akce zaměřená na bezpečnost chodců a cyklistů v silničním provozu v centru Ostravy, 18. ledna 2023.
Policie v MS kraji bije na poplach: auto smetlo ženy na přechodu, obě zemřely

„Po příjezdu záchranářů hasiči v resuscitaci pokračovali společně. Po několika „dlouhých“ minutách hasiči pomohli s transportem obou dětí do připravených sanitních vozů, kde opět společně se zdravotníky pokračovali v resuscitaci," dodal dále Popp.

I přes veškerou snahu jak hasičů, tak i záchranářů, se děti nepodařilo zachránit. 

Na místě spolu s hasiči a policisty zasahovaly čtyři pozemní týmy záchranářů a vrtulník letecké záchranné služby.

„U obou dětí zahájili rozšířenou resuscitaci, ve které pokračovali několik desítek minut. Pacientům byly zajištěny dýchací cesty, prováděna nepřímá srdeční masáž a podávány léky. Veškerá snaha zasahujících týmů ale byla marná. Děti utrpěly mnohočetná poranění a na místě jim podlehly. Zasahující lékaři tak museli u obou nakonec konstatovat smrt," doplnil mluvčí krajské zdravotnícké služby Lukáš Humpl.

Jak později Deníku na místě nehody potvrdil pracovník drážní inspekce, podle předběžného šetření bylo zřejmě zařízení v pořádku i během střetu vozidla s vlakem. Červená na signalizačním zařízení blikala i v době nakládání auta na odtahový vůz. 

Jednalo se o rychlík R 843 jedoucí z Olomouce do Ostravy. „Předběžně jsou škody na vlaku odhadnuty na 100 tisíc korun, na osobním automobilu na 200 tisíc korun. Drážní inspekce zahájila vlastní šetření této mimořádné události včetně zpracování závěrečné zprávy," uvedl mluvčí drážní inspekce Martin Drápal. 

Vrtulník Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje. Ilustrační foto.
Vlak srazil u Ivančic nezletilou dívku. Utrpěla vážná poranění

Na místě postupně zasahovali členové všech složek IZS. Kromě zdravotníků a policistů také hasiči, kteří mimo jiné po jedné hodině pomáhali naložit havarované auto na odtahový vůz. Policisté zůstali až do odpoledních hodin, po celou dobu s hasiči, rovněž tak s pracovníky Drážní inspekce a Správy železnic.

České dráhy (ČD) krátce po nehodě na internetu avizovaly přerušený provoz na trati a mezi Ostravou-Svinovem a Děhylovem zavedly náhradní autobusovou dopravu. Deset minut před půl třetí odpoledne byl provoz obnoven.