"Provoz na železniční trati mezi Kutnou Horou a Čáslaví jsme od půlnoci obnovili jízdu po jedné koleji. V místě je zavedena snížená rychlost do 50 km/h. Na druhé trakční koleji se intenzivně pracuje, plné obnovení provozu předpokládáme dnes večer," uvedla v pátek 15. října dopoledne mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Nákladní auto strhlo trolej

K dopravní komplikaci na železnici došlo ve čtvrtek 14. října odpoledne mezi Kutnou Horou a Čáslaví. Na stavbě silničního obchvatu Církvice strhl nákladní automobil při vyklápění nákladu trolej a tím v daném úseku zcela zastavil provoz vlaků. Trakce byla podle Správy železnic poškozená v obou kolejích, oprava trvala do nočních hodin. "Děláme maximum pro zmírnění dopadu na dopravu," uvedla krátce po události mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

V úseku Kolín - Čáslav a zpět byla zavedena kyvadlová náhradní autobusová doprava, některé vlaky dálkové dopravy byly vedeny odklonem přes Pardubice.

K události došlo v souvislosti s výstavbou církvického obchvatu, jejímž investorem je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). „Je to odpovědnost zhotovitele, on zodpovídá za stavbu od jejího převzetí až po předání,“ uvedl mluvčí ŘSD Martin Buček.

Zhotovitelem stavby za půl miliardy korun je firma Strabag. Podle vyjádření mluvčí společnosti Edity Novotné je vina na straně subdodavatelské firmy, která práce pro Strabag zajišťuje. „K události došlo tak, že pracovník našeho subdodavatele nesklopil po vyložení nákladu korbu a vjel na železniční přejezd. Tím došlo ke stržení vedení,“ uvedla mluvčí.

Ilustrační foto.
Opilec si v Kutné Hoře lehl do kolejiště, chtěl se vrátit na psychiatrii

Ta zároveň zdůraznila, že jde o selhání lidského faktoru, nikoliv o porušení obecných pravidel bezpečnosti práce. „Škoda, která událostí vznikla, se teprve bude vyčíslovat. Hrazena bude z pojistky právě našeho subdodavatele,“ dodala Edita Novotná.

Přestože pro cestující byla událost značnou komplikací, šlo o štěstí v neštěstí. Trakční vedení nebylo pod napětím, takže se nehoda obešla bez zranění. „Samozřejmě nás mrzí, že se cestující dostali kvůli této události do potíží. Za to se jim velmi omlouváme,“ uzavřela mluvčí Strabagu.