Bilancí jsou dvě desítky havarovaných vozidel, záchranáři ošetřili osm zraněných, sedm skončilo v nemocnicích. Nejvážněji zraněného muže převezl vrtulník do olomoucké fakultní nemocnice

Všechny kolize zavinila náhlá změna povětrnostních podmínek, která učinila z přehledné silnice past pro řidiče a vrakoviště aut. Další nehody se odpoledne staly i na jiných úsecích na Přerovsku.

Dálnici D1 ve směru Olomouc - Ostrava museli na několik hodin uzavřít, policisté auta odkláněli u exitu Lipník nad Bečvou na silnici I/47 přes Slavíč a Hranice. Provoz na dálnici byl plně obnovený až po sedmé hodině večer.

Vizualizace možné podoby nábřeží Kropáčova v Hranicích
Novému nábřeží v Hranicích musely ustoupit stromy. Takto má vypadat

Najednou déšť, sníh, kroupy

„V odpoledních hodinách došlo v oblasti kolem Lipníku nad Bečvou k prudké změně povětrnostních podmínek. Začalo hustě pršet se sněhem, před Osekem dokonce padaly ledové kroupy. Řidiči na situaci nedokázali zareagovat a došlo ke třem hromadným nehodám v rychlém sledu po sobě,“ přiblížil krajský mluvčí hasičů Radek Buryánek.

První hromadná kolize se stala ve tři čtvrtě na dvě odpoledne v katastru obce Hrabůvka, kde se srazilo celkem pět aut.

„Na místě zasahovala záchranka, která ale pouze zajišťovala osádkám havarovaných vozů tepelný komfort. Ke zranění nedošlo,“ vylíčil.

Stavba tzv. průpichu v Přerově, 12. března 2021. Pracuje se v přednádraží, v Tovární ulici i v areálu bývalé Juty
Rozkopaný Přerov: takto pokročila stavba průpichu, podívejte se

Tři sanitky a vrtulník

Nejvážnější následky měla druhá hromadná nehoda, ke které došlo hned vzápětí v katastru obce Milenov na Hranicku. Srazilo se při ní celkem devět aut.

Na místě zasahovala tři vozidla záchranky.

„Kromě dvou osádek z Hranic a jedné z Přerova dorazila také letecká záchranná služba z Fakultní nemocnice v Olomouci. Lékaři ošetřili osm zraněných, pouze sedm lidí ale skončilo v nemocnicích. U jednoho nakonec nebyl převoz nutný,“ řekla krajská mluvčí záchranky Lucie Urbanová.

Se středně těžkým zraněním byl letecky transportován na oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice v Olomouci jeden muž.

„Byl při vědomí a jeho celkový stav byl stabilní. Další pacienti měli jen lehká zranění - oděrky, otřes mozku, pohmoždění hrudníku a horních končetin. Dvou se ujali lékaři chirurgie přerovské nemocnice, čtyři byli převezeni do Hranic,“ upřesnila.

Poslední hromadná nehoda se stala na silnici ve chvíli, kdy na místo dorazil vůz Správy a údržby dálnic, jenž měl odklánět dopravu mimo dálnici D1.

„V úseku u Trnávky a sjezdu na Lipník do tohoto vozidla nabouralo osobní auto,“ popsal Radek Buryánek.

Úsek dálnice D1 mezi Lipníkem nad Bečvou a Hranicemi musel být odpoledne kvůli úklidu vozovky a odstraňování následků nehod dočasně uzavřený.

„Odklon vedl přes komunikaci I/47 na Lipník nad Bečvou, Slavíč a Hranice,“ doplnil krajský mluvčí policie Libor Hejtman.

Opravená část průtahu Litovlí v Dukelské ulici. Od 16. března 2021 se stavbaři pustí do oprav další části
Dlouhá uzavírka: začíná další oprava průtahu Litovlí

Další havárie mimo dálnici

Nehod v kritickém úseku na Přerovsku během odpoledne ještě přibylo. Další se stala v odpoledních hodinách také na silnici číslo 48 ve směru na Nový Jičín, a to na hranici mezi Olomouckým a Moravskoslezským krajem.

„Při střetu dvou dodávek se zranili celkem tři cestující. I zde zasahoval vrtulník letecké záchranky,“ uvedl krajský mluvčí hasičů.

Silný vítr v kombinaci se špatnou viditelností zavinily také nehodu na silnici u obce Jezernice nedaleko Lipníku nad Bečvou, kde došlo ke střetu dvou osobních aut. Naštěstí se obešel bez zranění.

„Bilance odpoledních nehod není radostná. Havarovalo celkem dvacet vozidel a zranilo se jedenáct lidí,“ uzavřel.