Informační linka pro veřejnost

950 570 805

Na místě zasahují všechny složky Integrovaného záchranného systém (IZS), včetně vrtulníku letecké záchranné služby. Rychlodráha podél kolejí je uzavřená, slouží jako parkoviště pro IZS. Na pomoc přijely i sanitky z Hradce Králové.

Podle mluvčího Správy železnic Martina Kavky jsou na místě nejméně dva mrtví, desítky zraněných, řada z nich ve vážném stavu. „Mrtví nejsou strojvedoucí,“ doplnil Kavka pro Českou televizi.

Před jednou hodinou ranní mluvčí pardubické záchranné služby upřesnila, že počet mrtvých vzrostl na čtyři.

„Osmnáct lidí bylo hospitalizováno v Pardubicích, tři v Chrudimi. Z celkového počtu je stále v péči lékařů deset lidí, sedm v Pardubicích a tři v Chrudimi,“ uvedla mluvčí Nemocnic Pardubického kraje Kateřina Semrádová.  Většina hospitalizovaných utrpěla spíše lehká zranění. V pěti případech šlo o středně těžká zranění. Zranění jsou typická pro tento typ nehody. Jedná se o různé pohmožděniny, zranění hlavy, blokace krku, otřesy mozku a podobně,“ doplnila mluvčí. Událost podle ní nenaruší žádné naplánované operace. „Jakmile nás před půlnocí informoval dispečink, spustili jsme traumaplán prvního stupně. Ten byl ukončen krátce po druhé hodině ranní,“ dodala Semrádová.

Všechny články o tragické srážce vlaků v Pardubicích najdete pohromadě ZDE

Pernou noc měli i zdravotníci v Hradci Králové. „Fakultní nemocnice Hradec Králové v souvislosti s tragickou nehodou v Pardubicích neprodleně posílila svůj traumatologický tým a byla připravena na příjem vyššího počtu zraněných. Do nemocnice bylo převezeno celkem šest lehce zraněných osob, dva dospělí a čtyři děti. K dnešní sedmé hodině ranní zůstávají v péči lékařů nemocnice dvě osoby, ostatní pacienti již byli propuštěni do domácí péče,“ informoval mluvčí nemocnice Jakub Sochor.

„V Pardubicích došlo ke srážce osobního a nákladního vlaku. Na místě aktuálně probíhá zásah všech složek IZS, byl vyhlášen traumaplán, na místě je velké množství zraněných, nemůžeme vyloučit ani mrtvé,“ uvedla původně policie na sociální síti X.

V rychlíku bylo přes 300 lidí

K nehodě došlo zhruba na úrovni nově vybudované zastávky Pardubice-Centrum. Jeden z vozů je vážně poškozený, provoz na koridoru byl zastaven. Podle hejtmana Pardubického kraje došlo k nehodě ve 22:53.

Vlak číslo 1021 společnosti RegioJet mířící z Prahy do Košic se srazil s nákladním vlakem. Přední vůz rychlíku byl vážně poškozen. Podle vyjádření Správy železnic je předběžnou přičinou nehody projetí rychlíku návěstí stůj.  „Říkal jsem si, jede na nesprávnou, svítila zelená. Najednou rána a stál,“ vypověděl jeden ze svědků nehody.

Nákladní vlak měl podle informací iDnes.cz 21 vagonů a délku přes půl kilometru, osobní třináct vagónů, rychlík mířil do Košic.

„V osobním vlaku cestovalo více než 300 osob. Nákladní vlak převážel karbid vápníku a první dva vagony byly prázdné,“ uvedli hasiči na sociálních sítích a doplnil, že na místě vyprošťují hasiči z okresů Pardubice, Hradce Králové (Hradec Králové, HS Hradec Králové - Pražská, Rychnov nad Kněžnou a Dvůr Králové nad Labem) a částečně i okresu Chrudim. Ve vykolejeném vagónu mělo cestovat kolem dvaceti lidí.

Na místo dorazili i ministr vnitra Vít Rakušan a ministr dopravy Martin Kupka, účast vyjádřil i premiér Petr Fiala.

„Chci za sebe a RegioJet vyjádřit obrovskou lítost nad touto tragickou událostí, zejména pak nad ztrátou lidských životů. Hlubokou soustrast všem jejich blízkým,“ uvedl v prohlášení majitel společnosti RegioJet Radim Jančura. „Velmi nás to mrzí. Hluboce se omlouváme zraněným a všem, koho se nehoda jakkoli dotkla. Jsme připraveni poskytnout jim maximální podporu a odškodnění. Uděláme vše pro řádné vyšetření události a v návaznosti na to přijmeme odpovídající opatření,“ dodal.

K noční tragédii se vyjádřil i náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký: „Je to velké neštěstí, děkuji všem složkám IZS, snažili jsme se pomoci i s autobusy dopravního podniku, konkrétně tři jely s cestujícími, kteří mohli a neměli problém, dokonce se nám hned ozvali hospody, že nám pro pro cestující poskytnou jídlo, každpádně, ač máme městské slavnosti, vyvěsíme černou vlajku za zesnulé,“ uvedl.