Ostatní postižení jsou mimo nebezpečí. „Všichni kolegové už byli propuštěni z pozorování do domácí péče. Probíhá dekontaminace oblečení a sanitních vozů,“ potvrdil Michael Georgiev, jeden ze zasažených záchranářů a mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.

„Bylo nám špatně, pálily nás oči, cítili jsme polykací potíže. Po zdravotní stránce bychom už ale měli být bez následků,“ řekl Georgiev. Kvůli úternímu zásahu v Hamru na Jezeře a postižení samotných zdravotníků vyhlásila krajská záchranka stav mimořádné události prvního stupně. „Okamžitě jsme povolali zálohy, náhradní vozidla a například zrušili sekundární převozy mezi nemocnicemi,“ popsal mluvčí záchranářů Michael Georgiev.

V úterý krátce po desáté hodině vyjížděli hasiči do Hamru na Jezeře, kde ve firmě, zabývající se likvidací nebezpečného odpadu, došlo při pracovní činnosti k úniku nebezpečných látek do ovzduší.
Při výbuchu chemikálií v Hamru se zranilo osm lidí, z toho dva těžce

Krizový štáb Integrovaného záchranného systému ještě zůstává v obci. „Zápach už cítit není,“ konstatoval starosta Milan Dvořák. Únik chemických látek v Hamru na Jezeře dál řeší profesionální hasiči. Podle jejich mluvčí Lucie Hložkové je jednou z naměřených chemických látek v místě události kyselina sírová. „Jedná se však o kombinaci několika chemických látek. V tuto chvíli pokračuje měření a odebírání vzorků Chemickou laboratoří Kamenice,“ uvedla ve středu dopoledne Hložková.

Předání výsledků měření k prošetření policií již policisté potvrdili. Neštěstí s řadou zraněných začnou vyšetřovat jako obecné ohrožení. „Shromažďujeme podklady. Hasiči nám na základě dnešních kontrolních měření oznámili, že již můžeme vstoupit na místo události a provést jeho ohledání,“ informovala policejní mluvčí Ivana Baláková. „Nicméně musíme mít plynové masky a ochranné pomůcky jako gumáky, rukavice, ochranný oblek,“ dodala. Hasiči také policistům ve středu oznámili, že po havárii ve vzduchu určili výpary kyseliny sírové. „Vyšetřovatelé také na místě zajistí vlastní vzorky chemikálií a na specializovaném odboru kriminalistické techniky a expertíz určí, co tam ještě bylo za látky,“ sdělila Baláková.

Firma spolupracuje

Během středečního dopoledne vydala společnost Purum, v jejíž úpravně se havárie stala, prohlášení. Podle jednatele firmy Daniela Krafta probíhal provoz v Hamru od července 2002 bezproblémově. Až do tohoto úterý, kdy kolem 10. hodiny. „Při běžné každodenní činnosti stabilizace nebezpečných odpadů nastala nepředvídatelná a nám prozatím nevysvětlitelná chemická reakce, která měla za následek výbuch s následným zahořením. Při výbuchu bylo bohužel zraněno osm osob, z nichž dvě vážně, jejich stav je v současné době stabilizován,“ prohlásil jednatel Kraft.

Jak upozornil, v šetření příčin havárie nadále probíhá. „Složky IZS vyhlásily v obci Hamr na Jezeře krizový štáb, s kterým naše společnost plně a ochotně spolupracuje. V současné době ještě neznáme závěry vyšetřování, tudíž nejsme schopni poskytovat podrobnější informace,“ uvedl Daniel Kraft. Z informací firmy vyplývá, že úpravna odpadů využívá metody chemické neutralizace odpadů a vápenno-cementové stabilizace, při které je cement nebo odprašky z výroby cementářského sklínku využit jako chemické činidlo, které mění nebezpečnost složek odpadu a transformuje nebezpečný odpad na odpad, který již dále není nebezpečný.

Údržbu krajských silnic posílí šest nových strojů a jeden velbloud.
Zimní údržbu v Libereckém kraji posílí nové stroje a další pomocníci

Jak jednatel Kraft zdůraznil, jejich provoz v Hamru – v lokalitě Stará Lužice vlastní veškerá oprávnění pro řádné nakládání s odpady dle platné legislativy a je držitelem řady uznávaných certifikátů kvality a úrovně řízení. Poslední kontrola České inspekce životního prostředí a Krajského úřadu Libereckého kraje proběhla v květnu letošního roku a podle Krafta tyto orgány neshledaly jakékoli porušení podmínek integrovaného povolení provozu. „Zařízení v posledních letech i aktuálně prochází postupnou rozsáhlou modernizací a rekonstrukcí, neustále zařízení zlepšujeme a zdokonalujeme. Pro zachování maximální bezpečnosti provádíme pravidelná školení svých zaměstnanců a povinný monitoring,“ poznamenal Daniel Kraft.