Velvěty (Teplicko)

K tragické nehodě dvou nákladních vlaků došlo 30. října 2015. Strojvedoucí nákladního vlaku nerespektoval v Řehlovicích návěst Stůj a pokračoval v jízdě. I přesto, že výpravčí ze stanice použil funkci generální stop pro okamžité zastavení vlaku, došlo ke srážce. Vlak narazil do stojícího nákladního vlaku. Pětašedesátiletý strojvedoucí jedoucího vlaku nehodu nepřežil.

Všechny články o tragické srážce vlaků v Pardubicích najdete pohromadě ZDE

Pitva zemřelého mašinfíry objasnila důvod, proč projel na červenou – postihly jej srdeční problémy.

Kremže (Českobudějovicko)

Srážka dvou osobních vlaků na trati mezi Kremží a Boršovem nad Vltavou na Českobudějovicku si vyžádala osmnáct zraněných. Nikdo při střetu nepřišel o život. Příčinou havárie, která se stala 3. května 2018, bylo selhání strojvedoucího. Se soupravou mířící od Českého Krumlova totiž projel na červenou.

Tragickým následkům se podařilo zabránit díky pohotové reakci výpravčí v obci Kájov - kontaktovala strojvedoucího a upozornila na protijedoucí vlak. Ten začal hned brzdit. Zanedlouho došlo ke srážce.

Ronov nad Doubravou (Pardubicko)

Na pomezí okresu Kutná Hora a Chrudim u obce Ronov nad Doubravou došlo 4. března 2019 ke srážce osobního a manipulačního vlaku. Nehoda se naštěstí obešla bez ztrát na lidských životech. Z celkových patnácti cestujících jich šest skončilo v péči záchranářů.

Za viníka nehody označila Drážní inspekce strojvedoucího osobního vlaku. Ten se v Ronově nad Doubravou neohlásil sloužícímu dispečerovi a nevyčkal na křižování s protijedoucím vlakem a ze stanice nedovoleně odjel.

Pernink (Krušné hory)

Dva mrtvé a 24 zraněných. Takovou bilanci má tragická nehoda dvou osobních vlaků na trati mezi Novými Hamry a dopravnou Pernink. K nehodě došlo 7. července 2020. Tehdy osmadvacetiletý strojvedoucí vjel bez povolení na trať u Perninku. Jeho vlak se vzápětí srazil s jiným protijedoucím.

Fotogalerie: Srážka vlaků u Karlových Varů (2020)

Český Brod (Kolínsko)

Pouhý týden po srážce vlaků u Perninku došlo k jednomu z největších železničních neštěstí. Na trati mezi Prahou a Kolínem poblíž Českého Brodu došlo ke střetu dvou vlaků. Rychlík ve více než šedesátikilometrové rychlosti narazil do stojícího nákladního vlaku.

Nehodu strojvedoucí rychlíku neměl šanci přežít. Tělo našli hasiči v naprosto zdemolované kabině až po několika hodinách. Další čtyři lidé byli vážně zranění, přes třicet cestujících utrpělo lehčí zranění. Příčinou hrůzostrašné nehody byly zdravotní problémy strojvedoucího – srdeční kolaps.

Fotogalerie: Srážka osobního a nákladního vlaku u Českého Brodu (2020)

Kdyně (Domažlicko)

Dvacet zraněných, z toho dva těžce, si vyžádala nehoda osobního vlaku s diagnostickou vlakovou soupravou na kdyňském nádraží 9. září 2020. Podle soudu překročil strojvedoucí maximální povolenou rychlost při příjezdu na nádraží a na kluzkých kolejích nedokázal motorový vlak ubrzdit. Poté projel návěstidlem na červenou a srazil se s lokomotivou.

Světec (Teplicko)

Ke srážce dvou nákladních vlaků došlo 4. dubna 2021 přímo ve stanici Světec. Střet se odehrál na výhybce. Po nárazu začal vlak přepravující propan-butan hořet. Strojvedoucí nehodu nepřežil. Strojvedoucí druhého vlaku měl štěstí - vyvázl se středně vážným zraněním a z lokomotivy stihl vyskočit. Na místě tehdy zasahovalo devět hasičských jednotek.

Fotogalerie: Nehoda vlaků na Teplicku (2021)

Radonice (Domažlicko)

K tragické nehodě, při které zemřeli oba strojvedoucí a jedna pasažérka a 56 cestujících bylo zraněno, došlo 4. srpna 2021 ve výhybně Radonice. Srazil se zde Západní expres Českých drah mířící z Mnichova do Prahy s osobním vlakem jedoucím z Plzně do Domažlic.

K nehodě došlo kvůli pochybení strojvedoucího Západního expresu. Ten podle závěrečné zprávy Drážní inspekce měl ve výhybně čekat na přijíždějící osobní vlak. Nestalo se tak. Projel výhybnou i přes návěst Stůj.

Fotogalerie: Nehoda vlaků na Domažlicku (2021)

Bohumín (Karvinsko)

Jen několik stovek metrů poblíž bohumínského nádraží došlo 27. června 2022 k neštěstí. Vlak pendolino se tu střetl s posunovací lokomotivou. Při nehodě zemřel strojvedoucí vlaku, lehká zranění utrpěla jedna členka vlakového personálu. Další čtyři lidé se zranili na posunovací lokomotivě. Celková škoda se vyšplhala na 238 milionů korun.

Tragickou nehodu způsobil podle Drážní inspekce strojvedoucí pendolina. Nejenže nerespektoval návěst Stůj, ale byl i pod vlivem alkoholu.

Fotogalerie: Nehoda pendolina v Bohumíně (2022)

Nejhorší střet


Nejtragičtější železniční nehoda se stala v Česku 14. listopadu 1960. Stalo se tak na trati z Pardubic do Hradce Králové. V blízkosti stanice Stéblová směrem na Pardubice se srazil osobní vlak tažený parní lokomotivou 608 s motorovým osobním vlakem. Ničovou srážku dovršil ještě požár. Rozžhavené uhlí vysypané z topeniště zapálilo naftu unikající z motoráku. Celkem zemřelo 118 osob, 110 lidí se zranilo.

zdroj: České dráhy