Až do odpoledních hodin mělo být být podle webu Českých drah například přerušeno vlakové spojení mezi Kravařemi a Chuchelnou, přesněji v úseku Bolatice - Chuchelná. „Je tam spadlý strom na trati a jsou odřeknuty osobní vlaky. Bohužel se nám vzhledem ke kalamitě nepodařilo zajistit náhradní autobusovou dopravu. Správa železnic pracuje na zprůjezdnění trati,“ řekla Deníku v pátek krátce po desáté dopolední mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Tento autobus MDPO byl darován do ukrajinské Bučače. Vlevo: primátor Opavy Tomáš Navrátil, radní Petr Popadinec. Zprava: Marián Bizub z organizace Cesta naděje života, primátor Bučače Vitali Priak. 15. prosince 2022, Opava.
Opava darovala autobus Bučači z Ukrajiny, pomůže dětem. Shání se elektrocentrály

Před půl desátou dopolední zkolabovaly semafory na vytížené opavské křižovatce u Knihovny Petra Bezruče, když ve všech směrech svítila pouze červená. Tvořily se kolony, ve kterých uvízla nejen osobní auta, ale i autobusy nebo trolejbusy. Křižovatku navíc zablokoval i uvízlý kamion. S přecházením pak pomáhali chodcům policisté, protože semafory přestaly fungovat úplně.

Omezení MHD i linkových spojů

Jak již bylo řečeno, tak sníh komplikoval dopravu i opavským trolejbusům a autobusům. „Komplikace jsou, většinou jezdíme s nějakým zpožděním. Zatím jsme obsloužili všechny spoje. V současné době ale nejezdíme do Raduně, pan starosta nám sám doporučil, abychom k tomu přistoupili, protože stav komunikací tam jet nedovoluje. Linka 218 většinou končí na zastávce Kylešovice, SÚS. A nově nejezdíme ani do Podvihova, kde silnice také není proplužena. Věříme, že vše by se mělo vrátit do pořádku během pátečního odpoledne,“ sdělil ředitel Městského dopravního podniku Opava Pavel Gebauer.

Podařilo se to však ještě dříve, před třináctou hodinou už opavská MHD fungovala bez omezení.Problémy měly i linkové autobusy v opavském okrese. „Sněhová kalamita byla poměrně výrazná. My jsme ráno vypravili všechny spoje, avšak v průběhu dne kvůli sněhu a jeho množství některé z nich nabíraly zpoždění, někdy i výrazné. Naši řidiči jeli s opatrností, do příkopy žádný z nich s autobusem nespadl, ale třeba v okamžiku, kdy se dostali na krajnici, tak aby do škarpy nespadli, raději si někteří zavolali hasiče, aby je vytáhli. V současné době už je situace lepší, solilo se, sníh trochu rozbředá, uvidíme, jaká bude situace dále přes noc,“ sdělil v patnáct hodin odpoledne Deníku mluvčí společnosti Z-Group bus Miroslav Slaný.

Silničáři v plné polní

Správa silnic Moravskoslezského kraje (SSMSK) má na Opavsku na starosti silnice II. a III. tříd, které patří kraji. Během pátku měla opavská správa silnic v terénu všechno. „Nenazval bych to kalamitou, samozřejmě, cesty jsou zasněžené, padá sníh, čas od času se stane, že někdo někde uvízne nebo něco sjede, ale 99 procent silnic je se zvýšenou opatrností sjízdných. Sněžit začalo na Opavsku kolem jedné hodiny ranní, to bylo takové jemné sněžení, ve dvě hodiny to nabralo na intenzitě a ve tři už vyjely všechny sypače, které máme k dispozici, to znamená osmnáct kusů a dále dodavatelské mechanismy, traktorové škrabky a radlice. V sedm hodin ráno se vystřídaly směny a doteď jsou všichni venku,“ popisoval Deníku v poledne vedoucí opavského střediska SSMSK Petr Kudela.

Zavřené jsou pro řidiče nyní dvě silnice v okrese. „Jedna je uzavřena od včerejšího večera, jde o silnici II/464 z Hlubočce do Výškovic. Tato cesta se ale v zimě neudržuje, i přesto tudy řidiči jezdili, dokonce tam vjel i nějaký kamion, takže nás policie požádala, zda bychom nemohli dát doprostřed silnice značku se zákazem vjezdu,“ informuje Kudela.

A kromě kamionu se rozhodl pro tuto silnici před šestnáctou hodinou odpoledne už ve čtvrtek 15. prosince i řidič autobusu, který vezl děti ze školního výletu. Jenže skončil v příkopě. 

Nehoda autobusu s dětmi, Opavsko, 15. prosince 2022.
FOTO: Na Opavsku havaroval autobus s dětmi. Zasahovali policisté i úředníci

Druhou zavřenou silnicí byla cesta z Chvalíkovic na Jakubčovice, kde uvízly dva kamiony i několik osobních aut. Po poledni opavští silničáři čekali na hasiče, protože sami potřebnou vyprošťovací technikou nedisponují. „Podle předpovědi by mělo přestat sněžit, začneme tedy cesty ještě intenzivněji sypat. Doteď jsme hlavně plužili, protože posyp nemá v takovém sněžení dostatečnou účinnost. Snad zůstanou silnice nadále průjezdné, byť tedy se zvýšenou opatrností. Nabádáme řidiče, aby jezdili obezřetně,“ dodává Petr Kudela.S velkou opatrností byl pak v pátek dopoledne průjezdný třeba i hlavní tah z Opavy do Polska směrem na Ratiboř na silnici I/46, kterou má ve správě ŘSD. Auta jela téměř krokem, vozovka místy podklouzávala.

Problémy na železnici, sledujte aktuální web

Z důvodu silného sněžení a vzhledem k výstrahám ČHMÚ před sněhem a silnými mrazy, prosíme cestující, aby při cestách vlakem sledovali aktuální informace o provozu na železnici," uvedla v pátek mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Aktuální situaci mohou cestující sledovat na webu Českých drah v tomto internetovém odkazu, nebo v mobilní aplikaci Můj vlak.

Karel Orel
Karel Orel byl hvězdou Kaučuku, nyní slaví šedesátku

„České dráhy v souvislosti s počasím evidují mimořádné události především na severu Moravy, kde byl od ranních hodin kvůli pádu stromu na trať přerušen provoz mezi Slovenskem a ČR na trati č. 320 v úseku Mosty u Jablunkova – Čadca. ČD v tomto úseku zavedly náhradní autobusovou dopravu, provoz byl okolo 10. hodiny obnoven. K další mimořádné událost došlo napíklad na trati 317 v úseku Kravaře ve Slezsku – Chuchelná, a to z důvodu pádu stromu na trať, několik osobních vlaků bylo odřeknuto,“ doplnila mluvčí.