„Na tomhle přejezdu bývají nehody docela časté, je nebezpečný a kritický. Letos je to poprvé, naposledy se to stalo loni. Děje se to snad každý druhý rok. Celkem jsem podobných nehod zažil dost možná už sedm. Je zázrak, že nikdo nezemřel. Je ale otázka času, kdy se stane něco horšího,“ prohlásil starosta. Ráno byl po srážce vozidel zraněný řidič spolu s průvodčí a s cestujícím z vlaku.

Srážka vlaku a nákladního auta v Rožné na Žďársku.
Děsivá srážka u Rožné: převrácený náklaďák, vlak ve strouze a tři zranění lidé

Statistiky vlakových nehod na Vysočině za rok 2021 do 31. listopadu
* Počet úmrtí: 5
* Počet zranění: 7
* Mimořádných událostí: 54

Statistiky vlakových nehod na Vysočině za rok 2020
* Počet úmrtí: 5
* Počet zranění: 12
* Mimořádných událostí: 69

Podle starosty je v místě špatný terén. „Nepřehledné to mají řidiči i strojvedoucí. Pokud jede vlak ze stanice Rožná, tak vyjede z ostré zatáčky. Vůbec není vidět. Z druhé strany je to už lepší. U trati jsou taky vysoké tarasy, které stěžují přehled. Silnice je navíc z kopečka, takže je problém auto ubrzdit, pokud silnice namrzne. Dneska ráno padal jemný déšť a vytvořila se ledovka,“ vysvětlil Pokorný. Sám přitom podobnou zkušenost s přejezdem má. „Pod žádný vlak jsem nevjel, ale už se mi stalo, že jsem měl problém v zimě zastavit,“ prozradil.

Přejezd, přes který vlaky přejíždí, je hojně využívaný. Závory tam přesto chybí. „Nemůžeme s tím nic dělat, ten pozemek nám nepatří. Komunikace je krajská. České dráhy tam po jedné nehodě přidaly světelnou signalizaci. To je ale pořád málo. Kdyby to bylo na nás, tak tam závoru dodáme. Je to rizikové místo. Dneska to auto bylo na maděru,“ dodal starosta Rožné.

Správa železnic ještě nehodu prověřuje. „Uvvidíme, jestli budeme přejezd upravovat. Na místo jsme už vyslali vyprošťovací vlak. Kolem čtvrté by to už mohlo být průjezdné. Zatím je v úseku náhradní autobusová doprava, takže cestující by neměli být nijak omezení,“ uvedl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.