Většina nehod ve Středočeském kraji, které způsobila ledovka, se obešly bez zranění či pouze s lehkým zraněním. Výjimkou je ale tragická nehoda u Svojetína na Rakovnicku, kde řidič dodávky nezvládl řízení na zledovatělé silnici a s vozidlem havaroval. V dodávce v tu dobu cestovalo šest osob. Pět z nich včetně řidiče neutrpělo při nehodě žádná zranění, šestého spolujezdce ale museli záchranáři převést do nemocnice, kde svým zraněním podlehl.

Záchranáři museli zasahovat také při ranní nehodě v Libušíně na Kladensku. Kde se střetla dvě osobní vozidla. „Řidič ročník 2002 předjížděl vozidlo, v tu chvíli ale dostal smyk, roztočil se a narazil do auta jedoucího v protisměru," řekla k nehodě mluvčí Schneeweissová.

Jak se chovat na silnicích pokrytých ledovkou? Přečtěte si rady:

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před ledovkou, která může být místy i silná. Na horách na severu má opět nasněžit.
Česku hrozí ledovka i sníh: Na co by řidiči měli myslet, jak předejít smyku

Oba řidiči si po nehodě stěžovali na bolesti dolních končetin a byli tak převezeni k ošetření do nemocnice. Na Kladensku se bouralo k ránu také v Unhošti, kde se srazilo osobní auto s linkovým autobusem, ve kterém v tu dobu cestovalo pět osob. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění.

V obci Dolínek v okrese Praha-východ museli hasiči, po dopravní nehodě, kdy vozidlo skončilo na boku, vyprostit dvě osoby. 

Na Nymbursku způsobila ledovka nehodu kamionu, který havaroval na kruhovém objezdu pod Všechlapským vrškem. Řidiči kamionu se při nehodě naštěstí nic nestalo. Zřejmě rozkývaný přívěs neudržel stabilitu na výjezdu z kruhového objezdu a naklonil se prudce na bok.

Ledovka způsobila, že se ve středních Čechách a na okrajích Prahy nedostaly autobusy do některých obcí, například do Okoře a Chotilska. Večer ale organizátor Pražské integrované dopravy oznámil, že potíže již pominuly.

Přes noc byly dálnice i silnice první a druhé třídy podle Schneeweissové průjezdné a bez větších komplikací, protože byly silnice dobře ošetřené. Staly se jen drobnější nehody.

Ledovka dnes způsobuje komplikace i na německých dálnicích:

Na německých dálnicích kvůli sněhu a náledí uvízly stovky aut.
Kvůli náledí uvízly v noci na německých dálnicích stovky aut. Ruší se i lety

Výstraha na tvorbu ledovky ve středu Čech s třetí hodinou ranní skončila, výjimkou je oblast Mladoboleslavska a část Mělnicka, kde se i během čtvrtečního dopoledne počítá s vysokým stupněm nebezpečí ledovky.

S komplikacemi v dopravě musejí počítat i cestující Českých drah. Ty kvůli mimořádnostem spojeným s tvorbou ledovky a náledí posílily dispečink a pohotovostní službu. Zároveň mají připravené pomocné lokomotivy. Národní dopravce žádá cestující, aby sledovali aktuální informace o provozu na železnici.

Mráz v Praze

Ledovka se tvořila i v Praze, kde se vpodvečer stalo několik nehod, většina byla naštěstí bez zranění. Se zpožděním museli počítat cestující v městské hromadné dopravě. Pražská integrovaná doprava lidem doporučila, aby aktuální stav spojů sledovali v aplikaci Lítačka.

Podle mluvčího pražské policie Jana Daňka byla noc v metropoli co se týče nehod klidná. S ránem se ale situace změnila a policie musela vyjet k více jak dvaceti nehodám, všechny se naštěstí obešly bez zranění. Docházelo k nim především v bočních uličkách, které nebyli před ledovkou ošetřeny.

Zablokovaná D7 na Ústecku

Komplikace čekají ve čtvrtek 18. ledna ráno řidiče na dálnici D7 u Postoloprt. V noci tam totiž havaroval kamion, převrátil se na bok. Dopravu policisté odklání po doprovodné silnici, směr na Chomutov má být uzavřený ještě dopoledne.

„Dálnice D7 u Postoloprt je od noci uzavřená z důvodu nehody kamionu, který je na 56. kilometru položený na bok a blokuje směr na Chomutov. Probíhá překládka nákladu, pravděpodobně bude trvat ještě dopoledne,“ uvedli policisté.

Na dálnici D7 se kvůli ledovce převrátil kamion:

Na D7 u Postoloprt se převrátil kamion.
U Postoloprt se převrátil kamion. Dálnice D7 je ve směru na Chomutov uzavřená

Sjíždí se na sjezdu na 55,5 kilometru na Postoloprty, zpět se pak šoféři dostanou na 56,5 kilometru. "Příčinou nehody bylo nepřizpůsobení rychlosti aktuálním podmínkám počasí," řekli policisté.

Ledovka zahalila Vysočinu

Také Vysočinu ve středu odpoledne a večer pokryla ledovka. V kraji komplikoval led lidem chůzi po zledovatělých chodnících, potrápil i řidiče. „Hlavní silnice v Kraji Vysočina jsou sjízdné. Problémy zaznamenáváme na silnicích nižších tříd a parkovištích,“ upozornila ve čtvrtek ráno policejní mluvčí Michaela Lébrová.

Policisté na Vysočině řešili ve čtvrtek osmnáctého ledna od páté hodiny ranní pět dopravních nehod. „Všechny se obešly bez zranění,“ doplnila mluvčí. Výstraha před náledím platí pro celý kraj až do pátečního odpoledne.

Nehody na západě Čech

Na zasněžené silnici I/20 u křižovatky na Všeruby a Líšťany na Plzeňsku se ve čtvrtek srazila čtyři auta. „Komunikace je po nehodě neprůjezdná,“ upozornil po čtvrté hodině mluvčí hasičů Petr Poncar. Na místě jsou zranění. V kraji došlo během čtvrtka i k dalším nehodám, více se o nich dozvíte zde.

Průtah Karlovými Vary zase zablokovala nehoda kamionu. Ten narazil do středového pásu se svodidly, směr na Ostrov tak zastavil zcela, provoz v opačném směru svedla policie do jednoho pruhu. „Na místě je odtahová služba a začalo vyprošťování,“ uvedl ve čtyři hodiny odpoledne mluvčí hasičů Martin Kasal.

Jižní Čechy potrápil zmrzlý déšť

Předpovědi meteorologů o ledovce se na jihu Čech se začaly naplňovat už ve středu odpoledne. Silnice se proměnily v kluziště. Na Jindřichohradecku po 14. hodině sněžení vystřídal zmrzlý déšť a v krátké chvíli silnice pokryla ledovka.

Z Německa podle Českého hydrometeorologického ústavu do Česka směřuje výrazné pásmo trvalejších srážek, které už mohou být i čistě mrznoucí. Pozor je třeba dávat zejména v Plzeňském kraji a Pošumaví. Situace se může rychle měnit také na rozhraní jižních Čech a Vysočiny, kde se vyskytují výraznější srážky.

Zemi potrápí silná ledovka, varují meteorologové:

Zima na silnicích. Ilustrační snímek
V zemi hrozí silná ledovka, varují meteorologové. Sever Čech zasype sníh

„Jak jsme předpokládali, skupenství srážek se mění a je velmi proměnlivé i na malých vzdálenostech. Teploty výrazně závisí na proudění. Kde nefouká, je stále dost chladno. Na většině území nicméně stále mrzne a teploty povrchů jsou většinou pod nulou, někde i výrazně. Pouze v jižních Čechách už jsou teploty silnic většinou nad nulou,“ naznačují meteorologové. Přesto opatrnost na silnicích je na místě.