„Patnáct z nich jsme transportovali do liberecké nemocnice, dva do jablonecké a jednoho letecky do Prahy,“ sdělil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Michael Georgiev s tím, že někteří skončili v bezvědomí. „Velký dík patří našim zaměstnancům, kteří na místě události trávili volný čas se svými rodinami, v okamžiku neštěstí ale začali okamžitě pomáhat,“ dodal.

Krajská nemocnice Liberec převzala do péče kromě dospělých i děti ve věku od 2 do 16 let. „Po příjezdu do nemocnice se ukázalo, že stav všech z nich je lehký a nikdo nemusel být operován a neutrpěl popáleniny. Pět dětí bylo hospitalizováno na jednotce intenzivní péče, jedno dítě vrtulník transportoval do pražské nemocnice,“ řekl lékařský ředitel KNL Tomáš Roubíček.

Lékaři později večer upřesnili, že liberecká nemocnice přijala 17 pacientů, z toho sedm dospělých a 10 dětí.

Kvůli aktivaci traumaplánu dorazilo do nemocnice oproti běžné službě navíc přibližně sto zdravotníků. „Byl aktivován jak urgentní chirurgicko-traumatologický příjem, tak i interní příjem. Sestavili jsme anesteziologické týmy, abychom zvládli postarat se o pacienty,“ podotkl Roubíček.

Na místě události byla shodou okolností sálová sestra z liberecké nemocnice Veronika Birčáková, která se spolu s rodinou akce účastnila a jedno z jejích dětí na místě v rámci programu vystupovalo. Navzdory počasí byl Zámecký park zaplněn návštěvníky a někteří se vydali schovat před deštěm pod strom.

„Prvních pár minut jsem ani nevěděla, že jsou nějací zranění, takže jsme s rodinou usoudili, že půjdeme domů. Následně jsem se od lidí dozvěděla, že se tam někoho resuscitují, takže jsem odhodila věci a běžela na pomoc,“ popsala první chvíle po události Birčáková.

Panika se nekonala 

Podobnou náhodou byla na místě i zdravotní sestra z oddělení ARO spolu s lékařem z chirurgické JIP.

„Resuscitovali jsme slečnu která na tom byla nejhůře a zajišťovali oblast,“ uvedla zmíněná zdravotní sestra Markéta Soukupová.

Dva zranění utrpěli nehybnost dolních končetin, byli při vědomí, ale nemohli se pohybovat. Spolu s ostatními se snažila všechny dostat dál od stromu, do kterého udeřil blesk. „Dneska mám ještě telefonickou příslužbu, takže jsem vyčkávala, jestli pojedu do nemocnice. Byla jsem zavolána, ale následně odvolána, protože nikdo ze zraněných nemusel podstoupit operaci na sále,“ podotkla s tím, že na místě nevypukla panika.

„Překvapilo mě to. Že se něco událo, jsem poznala až podle pobíhajících záchranářů,“ uzavřela s tím, že tři minuty před úderem blesku si pořizovali u téhož stromu hromadnou fotku. Tehdy pod ním stálo osmedát dětí.