Bylo krátce po deváté hodině ráno, když se z kopce travnatého letiště ve Skutči chystal se svým malým strojem Ellipse Spirit vzlétnout jedenapadesátiletý muž. Když nabral potřebnou rychlost, přišel problém a poté náraz do remízku nedaleko vzletové dráhy.

„Po vzletu se letadlu otevřela kabina. Na to pilot reagoval pokračováním ve vzletu a snahou otočit se zpět na runway v opačném směru,“ uvedl Radek Shejbal, který v tu dobu seděl ve své kanceláři na letišti, kde měl funkci dispečera rádia. Zřejmě vlivem nízké rychlosti však při nouzovém manévru došlo ke ztrátě vztlaku a nárazu do skupiny stromů u letištní dráhy.

V době, kdy Radek Shejbal informoval o nehodě složky integrovaného záchranného systému, již ke spadlému letadlu mířili lidé, kteří vzlet pozorovali z hangáru. „Podle mých informací byl pilot, který byl v letadle sám, celou dobu, tedy až do příletu záchranářského vrtulníku, při vědomí,“ dodal dispečer skutečského letištního rádia s tím, že muž za kniplem nebyl místní, ale spolu s kamarádem si na letiště přiletěl vyzvednout svůj stroj, který tu prodělal malou opravu.

Po laické záchraně se jedenapadesátiletého muže ujali lékaři ze skutečské záchranky, která sídlí jen pár metrů od letiště. Na místo také dorazili hasiči, policisté a lidé z Ústavu pro zjišťování leteckých nehod. Krátce po nehodě byl muž s těžkými zraněními transportován vrtulníkem do královéhradeckého špitálu.

Pilot má zlomené obě dolní končetiny. "Muž je při vědomí, komunikuje a je stabilizovaný," sdělil Zdeněk Tušl, lékařský náměstek Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Kvůli úniku ropy hrozí firmě soud.
Kvůli úniku ropy hrozí firmě soud