Do odstavené hydrokrakovací jednotky ráno přijeli kriminalisté. „V současné době probíhá ohledání místa činu a ve věci jsou zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti,“ řekl Deníku po výjezdu vyšetřovatelů policejní mluvčí Václav Krieger.

Odstraňování následků exploze, která 18. 7. zcela zdemolovala dům v Olšanech u Prostějova, snímek z 19.7. 2022
Příčina exploze v Olšanech? V domě vybuchl plyn, policie nevylučuje ani úmysl

Při havárii byli vážně zraněni čtyři lidé, z toho jednu osobu s velmi vážným zraněním transportoval vrtulník pražské letecké záchranné služby do popáleninového centra Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. „Tam jsme převezli sanitními vozy i tři osoby, které utrpěly vážná zranění,“ sdělil Prokop Voleník ze Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje.

Nemocnice aktuální stav zraněných ve čtvrtek ráno nekomentovala. „Mohu sdělit pouze to, že v noci jsme přijali čtyři pacienty s popáleninami po požáru v průmyslovém závodu,“ sdělila mluvčí nemocnice Tereza Romanová.

Noční exploze u Litvínova: V chemičce začalo hořet, zranili se čtyři lidé.Noční exploze u Litvínova: V chemičce začalo hořet, zranili se čtyři lidé.Zdroj: HZS Ústeckého kraje

Ráno byla stále na místě havárie podniková jednotka hasičů, kteří ochlazovali zásobník a nechávali kontrolovaně dohořet zbytky uhlovodíků. „Likvidace požáru je předpokládána v řádu hodin,“ informoval po 9. hodině Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje.

Druhý stupeň poplachu 

K výbuchu došlo ve středu 20. července před 23. hodinou. Do chemičky přijelo devět jednotek hasičů, kteří vyhlásili 2. stupeň požárního poplachu a zahájili likvidaci požáru. V Mostě a okolí měřili hasiči ovzduší z důvodu úniku škodlivých látek, ale naměřené hodnoty nepřesáhly zákonné limity.

Během noci se postupně všechny jednotky vracely na své základny a na místě havárie zůstala podniková jednotka, která požářiště kontrolovala termokamerou. Přebytečné produkty z odstaveného zařízení se spalovaly na bezpečnostních polních hořácích.

V Rokytnici v Orlických horách na Rychnovsku shořela v noci pila na dřevo
V Orlických horách hořela budova pily. Škoda jde do milionů

„Děkujeme našim podnikovým hasičům a všem složkám IZS za rychlý a profesionální zásah. Obyvatelům přilehlých měst a obcí se za způsobené nepříjemnosti omlouváme. Jejich bezpečí ani životní prostředí ohroženo nebylo,“ sdělil mluvčí chemičky Petr Kaidl. Zástupci společnosti začali zjišťovat rozsah poškození a škody. Rafinérie jako celek je v provozu.